بازگشایی مرز مهران از طرف عراق ابلاغ رسمی نشده است

به نقل از خبرگزاری ایرنا، مدیرکل گمرک استان ایلام گفت: هنوز هیچ گونه ابلاغ رسمی در خصوص بازگشایی مرز تجاری مهران از طرف مقامات عراقی اعلام نشده است.

روح الله غلامی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رایزنی های متعددی با طرف عراقی انجام گرفته اما ابلاغیه رسمی از سوی دولت عراق برای بازگشایی مرز تجاری مهران مخابره نشده است.

وی افزود: تا زمانی که مسؤولان مرز زرباطیه عراق در آن سوی مرز مهران به طور رسمی آغاز مراوده های تجاری ۲ مرز را به گمرک مهران ابلاغ نکنند امکان برقراری ارتباط تجاری وجود ندارد.

غلامی در خصوص مصاحبه اخیر استاندار واسط عراق با رسانه ها، یادآور شد: هرچند استاندار واسط در گفت و گوی خبری خود از بازگشایی مرز تجاری مهران زرباطیه بعد از تعطیلات عید فطر خبر داده اما تا این لحظه هیچ بخشنامه رسمی از طرف عراق به مرز مهران برای برقراری فعالیت های تجاری واصل نشده است.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به رایزنی های متعدد و مکرر با دولت عراق فعالیت های تجاری مرز مهران بعد از تعطیلات عید فطر در کشور عراق از هفته دیگر از سر گرفته شود هرچند امکان طولانی تر شدن زمان بازگشایی مرز مهران هم وجود دارد.

مهران یکی از اولین مرزهایی بود که پس از شیوع کرونا فعالیتش متوقف شد، البته درباره دلیل تعطیلی مرز ابهاماتی نیز وجود داشت و کرونا به عنوان علت اصلی این اقدام شناخته نشد، با این اوصاف دولت عراق از همان زمان تصمیم به تعطیلی مرز زرباطیه(مهران) گرفت.

مسؤولان استان ایلام نیز با توجه به شیوع کرونا موافق بودند که در خصوص تردد زائران بدلیل تجمع زیاد محدودیت هایی ایجاد شود اما برای تجارت کالاها موافق تعطیلی نبودند.

تدابیری برای بازگشایی دوباره مرز انجام و رایزنی هایی نیز توسط مقامات گمرک مرز مهران و زرباطیه عراق انجام شد که ماحصل این نشست ها وعده بازگشایی مرز مهران توسط مقامات عراقی بود که  تا کنون محقق نشده است.

شهر مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی، مهمترین و اصلی‌ترین مسیر تردد خودروهای شخصی، کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات عراق است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed