امضای قرارداد نفتی شرکت روسی و اقلیم کردستان عراق

n82701038-71936826

خبرگزاری رویترز چهارشنبه شب گزارش کرد: شرکت نفتی «روس نفت» روسیه روز چهارشنبه قرارداد تولید نفت در پنج منطقه از اقلیم کردستان را با مسئولان این اقلیم امضا کرده است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، این شرکت بدون بیان نام مناطق پنچ گانه اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای اعلام کرد: پیش بینی این است که ذخایر نفتی قابل استخراج مناطق پنجگانه اقلیم بالغ بر ۶۷۰ میلیون بشکه باشد.
براساس این قرارداد، این شرکت هزینه های طرح شامل پژوهش، حفاری و دیگر مراحل را که بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار است، می پردازد.
پیش بینی می شود، شرکت روس نفت بتواند ۲۰۰ میلیون دلار از هزینه خود را از راه فروش نفت استخراجی از این منطقه بازیابد.
دو طرف بر اجرای طرح اکتشاف زمین شناسی، آغاز تولید آزمایشی از سال ۲۰۱۸ و نیز تکمیل توسعه میدان های نفتی در سال ۲۰۲۱ به توافق رسیدند.
شرکت روس نفت در گذشته نیز با اعطای وام یک میلیارد دلاری به اربیل کمک کرده بود تا خط لوله های نفت و گاز احداث کند.
این اقدام شرکت روسی همزمان با آن صورت می گیرد که «جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق روز چهارشنبه در بیانیه ای از غول نفتی انگلیس (bp) خواست، هر چه سریع تر طرح ها و برنامه های لازم را برای توسعه میادین نفتی کرکوک، تدوین کند.
وزارت نفت عراق در سال ۲۰۱۳، قراردادی برای دریافت خدمات مشاوره ای، با شرکت بریتیش پترولیوم امضا کرد. هدف از این قرارداد کمک به شرکت نفت شمال عراق، با هدف توسعه دو میدان «هاوانا» و «بابا کرکر» بود. اما حمله گروه تروریستی «داعش » در سال ۲۰۱۴ و اشغال مناطق شمال و غرب عراق سبب شد، منطقه نفتی کرکوک به کنترل کردها در آید و قرارداد اجرایی نشود.
درخواست بغداد یک روز پس از آن صورت می گیرد که نظامیان دولت مرکزی عراق روز سه شنبه موفق شدند، کنترل پنج میدان نفتی را از نیروهای کُرد باز پس گیرند.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed