صادرات 321میلیون دلاری کالا از مرز سومار

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه از صادرات ۳۲۱میلیون دلار کالا در ۶ماه امسال از طریق مرز سومار به خارج از کشور خبر داد و گفت: این میزان صادرات از حیث ارزش ۱۹۷درصد و از لحاظ وزنی ۱۵۰درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، خلیل حیدری روز پنجشنبه افزود: در ۶ ماهه نخست سال جاری ۸۴۸ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۳۲ دلار کالا به وزن ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۷۵۳ تن از طریق مرزی استان کرمانشاه به خارج از کشور صادر شد.
به گفته او از این میزان صادرات استان، ۳۲۱ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۸۳۶ دلار آن با وزن ۳۹۷ هزارو ۵۹۱ تن از طریق گمرک بازارچه مرزی سومار به خارج از کشور صادر شده است.
وی ادامه داد: صادرات عبوری از گمرک بازارچه مرزی شیخ صله نیز ۱۱۴ میلیون و ۳۱۶ هزار و ۱۸۱ دلار کالا به وزن ۴۲۲ هزار و ۹۸۳ تن می باشد که این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۵۹ درصد افزایش داشته است.
حیدری افزود: در ۶ ماهه نخست سال جاری گمرک بازارچه مرزی شوشمی با صادرات عبوری ۲۴ میلیون و ۳۸ هزار و ۱۶۸ دلار کالا به وزن ۱۸۷ هزار و ۹۷۸ تن به خارج از کشور، از لحاظ ارزش ۱۲۶ درصد و از حیث وزن نیز ۷۸درصد افزایش داشته است.
مدیرکل گمرکات کرمانشاه عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات را کاشی و سرامیک ، کولرهای آبی ، لوازم خانه داری و پاکیزگی ، ظروف ملامین ، جوال و کیسه برای بسته بندی کالا از نوارپلی اتیلن ، سیمان ، رب گوجه فرنگی ، پودریا مایع لباسشویی عنوان کرد.

**رشد ۷۱درصدی ترانزیت خارجی وارده به گمرک پرویزخان
مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه در ادامه سخنان خود گفت: در نیمه نخست سال جاری ترانزیت خارجی وارده به گمرک پرویزخان رشد ۷۱ درصدی داشت.
خلیل حیدری افزود: در ۶ ماه نخست سال جاری، ۳۱۴ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۸۵ دلار کالای ترانزیت خارجی به وزن یک میلیون و ۱۴ هزار و چهار تن به گمرک پرویزخان وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزنی ۱۱۵ درصد رشد واز حیث ارزش ۷۱ افزایش یافته است.
او عمده کالاهای ترانزیت خارجی ورودی به گمرک پرویزخان را مازوت ، نفتا و کاندانسیت عنوان کرد.
استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed