صادرات کالا به عراق از مرز رسمی خسروی از سرگرفته شد

به نقل از خبرگزاری ایرنا، نعمت الله نازپرورده افزود: اکنون روزانه به طور میانگین ۵۰۰ دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز رسمی خسروی روانه عراق می شود.
وی ادامه داد» از روز گذشته تاجران عراقی و ایرانی پای کار آمدند و صادرات کالا از مرز رسمی خسروی به عنوان شاهراه اقتصادی کشورمان، طبق روال گذشته انجام می شود.
معاون فرماندار قصرشیرین اظهار داشت: در نیمه نخست امسال ۱۶۴ هزار تن کالا به ارزش ۳۳ میلیون دلار به وسیله هفت هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون ازطریق مرز رسمی خسروی به عراق صادر شد.
نازپرورده افزود: همچنین در ۶ ماه نخست امسال ۹۹۹ هزار و ۸۹۳ تن کالا به ارزش ۳۴۵ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۶۸۲ دلار با استفاده از ۴۵ هزار و ۳۱۸ کامیون از مرز رسمی پرویزخان در قصرشیرین به عراق صادر شد.
وی گفت: با پیگیری های به عمل آمده ازسوی فرمانداری، استاندار و مسئولان اداره مرزی وزارت کشور، به زودی شاهد بازگشایی مرز رسمی پرویزخان برای انجام مبادلات تجاری، بازرگانی و مسافری خواهیم بود.
مرز پرویزخان از ۲۳ مهر به دنبال برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان و با درخواست دولت مرکزی عراق بسته شد.
مرز خسروی از دیرباز محل تردد زائران ایران به کربلای معلی است و مردم این شهرستان همواره مدال افتخار میزبانی زائران حسینی را بر گردن داشته اند.
با پیگیری مسئولان استان کرمانشاه، با ابلاغ نامه ای ازسوی وزارت کشور مبنی بر بازگشایی مرز خسروی در ۲۸ اسفند ۹۳ به استانداری کرمانشاه، این مرز رسمی و بین المللی بازگشایی شد ولی تا به این لحظه این مرز به روی زائران بسته است.
هم اکنون به طور میانگین روزانه ۱۰۰ مسافر و زائر عراقی از طریق مرز خسروی به ایران و عراق تردد می کنند.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا نیز ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed