صادرات بیش از 783 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق


معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: در هشت ماه اول سال جاری، ۷۸۳ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۴۹۹ دلار کالا از مرز بین المللی مهران به عراق صادر شد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جمیل شوهانی معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت ایلام اظهار کرد: ۳۲۱ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۵۳۱ دلار از این میزان کالا مربوط به صادرات استان ایلام و ۴۶۲ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۹۶۸ دلار نیز مربوط به گمرک دیگر استان هاست که از مرز مهران به عراق صادر شده است.

وی عمده ترین اقلام صادراتی (سایر گمرکات) در سه ماهه اول سال جاری از مرز مهران به عراق را مصالح ساختمانی، محصولات فلزی، کشاورزی، پلاستیکی، خوردو، قطعات خودرو، مواد پتروشیمی اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان کالای صادراتی استان ایلام به عراق نیز سیمان و محصولات کشاورزی است.

شوهانی با اشاره به تعطیلی مرز مهران در ایام اربعین به خاطر سهولت در تردد زائران یادآور شد: باید تلاش کنیم تا در زمان برگزاری مراسم بزرگ اربعین در سال آینده، امکان صادرات از این مرز متوقف نشود و تجار و صادرکنندگان بتوانند در این زمان به صادرات بپردازند تا مشکلی در بحث تجارت برای بازرگانان به وجود نیاید.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان ایلام تاکید کرد: با اقدام ها و تدابیر انجام شده توسط مجموعه مدیریت ارشد استان و تفاهم نامه های ۲ جانبه با استان های همجوار میسان، واسط، دیاله و بابل در عراق، برنامه ریزی برای افزایش میزان صادرات در سال گذشته از مرز مهران انجام شد که بیشتر آنها تحقق پیدا کرد.

وی گفت: پارسال ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۷۶۷ دلار کالا از مرز مهران صادر شد که ۵۹۱ میلیون و ۵۷۱ هزار و ۵۰۲ دلار از این میزان کالا مربوط به صادرات استان ایلام و یک میلیارد و ۷۰۹ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۲۶۵ دلار نیز مربوط به گمرگات دیگر استان ها بود.

روزانه یک هزار دستگاه کامیون کالای صادراتی و بازرگانی از طریق گمرک و مرز مهران به کشور عراق صادر می شود.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed