جمعیت عراق از مرز 37 میلیون نفر گذشت

وزارت برنامه ریزی و همکاری توسعه ای عراق اعلام کرد:جمعیت این کشور از مرز ۳۷ میلیون نفر گذشت.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، این وزارتخانه روز شنبه در اطلاعیه ای خاطرنشان کرد: برآورد جمعیت در سال ۲۰۱۷ رقم بیش از ۳۷میلیون را نشان می دهد و رشد جمعیت همچنان مانند گذشته بالا است.
اطلاعیه حاکی است که برآورد جمعیت عراق در سالجاری میلادی ۳۷ میلیون و ۱۳۹هزار و ۵۱۹ نفر و رشد جمعیت بالغ بر ۲.۶۱ درصد می باشد.
مطابق این گزارش، نسبت نوزادان پسر به دختر درعراق هم اکنون ۱۰۳.۹ درصد است و هر زن متاهل عراقی در طول سن باروری (۱۵– ۴۹ سال) بطور متوسط ۳,۹۶ کودک به دنیا می آورد.
درگزارش وزارت برنامه ریزی عراق آمده است که هم اکنون امید به زندگی در میان مردان عراقی ۷۱.۵ و میان زنان ۷۵.۴ سال برآورد می شود.
درهمین حال طبق برآورد بانک جهانی از جمعیت عراق این رقم تا ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷ از مرز ۳۷ میلیون و دویست هزار نفر فراتر رفته است.
یکی از مسوولان عالیرتبه عراقی اخیرا در جلسه ای غیر رسمی اعلام کرد بر اساس آمار دقیق ۹۰ درصد جمعیت عراق زیر ۵۰ سال ، ۷۰ درصد زیر ۳۵ سال و ۴۰ درصد زیر ۱۶ سال هستند.
برخی ناظران مسائل عراق، برنامه ریزی در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی برای این نسبت از جمعیت کشور را چالشی مهمتر از جنگ با تروریسم در سالهای اخیر برای متولیان امر در این کشور می دانند.
رشد بالای جمعیت و جوان بودن آن یکی از چالش های پیش رو کشور عراق اعلام شده است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed