رفع مشکلات تجار، زمینه‌ساز توسعه روابط اقتصادی با کشور عراق است

استاندار ایلام بر ضرورت حمایت همه جانبه از صادرات غیرنفتی تاکید کرد و گفت: توسعه صادرات زمینه ساز رونق اقتصادی است.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، «قاسم سلیمانی دشتکی» در نشست چهارجانبه مسئولان این استان با نماینده وزارت امور خارجه، اتاق مشترک ایران و عراق و دبیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت ایران بر ضرورت حمایت همه جانبه از صادرات غیرنفتی تاکید کرد و به اهتمام کشورمان و مسئولان دولتی و بخش خصوصی استان ایلام برای توسعه مراوده‌های تجاری با کشور عراق اشاره کرد و گفت: این استان به سبب همجواری با کشور عراق دارای ظرفیت‌های مناسبی است که باید از این فرصت به نحو مطلوبی استفاده شود.

وی ادامه داد: مشکلات در مرز بین‌المللی مهران با کشور عراق دو جنبه داخلی و خارجی دارد که در بخش داخلی تلاش می‌شود که از طریق مسئولان استانی و کشوری این مشکلات پس از دسته‌بندی رفع شوند اما در بخش خارجی نیاز است که مسائل و مشکلات از طریق مقامات وزارت خارجه دو کشور حل و فصل شوند که این موضوع نیز در دست پیگیری است .

استاندار ایلام همچنین بر ضرورت ایجاد کنسولگری عراق در این استان تاکید کرد و گفت: ایجاد کنسولگری عراق در استان ایلام می‌تواند فرصت جدیدی را برای توسعه روابط بیشتر با کشور همسایه ایجاد کند .

سلیمانی دشتکی به موضوع ایجاد منطقه آزاد تجاری در مرز مهران نیز اشاره کرد و گفت: تلاش‌های گسترده‌ای شده با توجه به ظرفیت‌های استان ایلام تصویب منطقه آزاد تجاری مهران نهایی شود تا شاهد کارهای بزرگی در منطقه باشیم .

«شعبان فروتن» رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست رفع مشکلات تجار را زمینه‌ساز توسعه روابط اقتصادی با کشور عراق دانست .

فروتن با بیان اینکه مشکلات تجار و بازرگانان در این استان با کشور عراق در دو بخش داخلی و خارجی است که باید حل و فصل شود، عنوان کرد: اختلال در تعرفه گمرکی در مرز، فعالیت سلیقه‌ای در امور گمرکی، عدم اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مرز، دریافت عوارض هنگفت از رانندگان از جمله مشکلاتی بوده که ریشه در مسائل خارجی مربوط به کشور عراق داشته که باعث بروز تعلل در روند صادرات کالا به کشور همسایه شده است .

وی به موضوع اعتصاب رانندگان عراقی نیز اشاره کرد و گفت: مسئولان عراقی سه نوع هزینه برای رانندگان در نظر گرفته‌اند که براساس آمار از هرکامیون عراقی برای ورود به مرز۲۵ هزار دینار برای ورودی، ۱۵ هزار دینار بابت باسکول و همچنین ۱۲۵ هزار دینار برای مجلس محافظ دریافت می‌کنند در حالی که رانندگان عراقی معتقدند که هیچ گونه امکانات جاده‌ای وجود ندارد و فقط از آنها عوارض می‌گیرند .

فروتن اظهار کرد: عدم صدور ویزا برای تجار و بازرگانان نیز جزو دیگر مشکلاتی است که با وجود پیگیری‌های فراوان اما سختگیری مسئولان عراقی مانع از صدور آسان ویزای متعدد برای تجار ایرانی مستقر در مرز مهران شده است.

رییس اتاق بازرگانی ایلام همچنین عدم مدیریت واحد در مرز، کوچک بودن محوطه گمرک برای تخلیه و بارگیری و نداشتن امکانات رفاهی و خدماتی برای سهولت در صادرات را از دیگر مشکلات بخش داخلی در مرز بین‌المللی مهران عنوان کرد .

فروتن گفت: با توجه به اینکه استاندار و گمرکات عراق مجری قوانین دولت مرکزی هستند بنابراین باید مشکلات از طریق مقامات دولت مرکزی عراق پیگیری شود .

وی افزود: سفارت ایران در عراق نفوذ خوبی در بین مسئولان عراقی دارد که باید از این ظرفیت برای حل رایزنی از طریق مقامات وزارت امور خارجه کشورمان با همتای خود به منظور حل و فصل مشکلات مرزی بین دو کشور ضروری است مشکلات مرزی استفاده شود .

رییس اتاق بازرگانی ایلام همچنین پیشنهاد کرد که کمیسیون مشترک در سطح مقامات ایران و عراق با هدف پیگیری امور مرزی و تجاری بین دو کشور تشکیل شده تا مشکلات احتمالی از طریق این کمیسیون پیگیری و رفع شود .

«یحیی آل‌اسحاق» رییس اتاق مشترک ایران و عراق نیز در این نشست گفت: کشور عراق یکی از بازارهای اقتصادی منطقه به شمار می‌رود که باید از این فرصت برای رونق اقتصادی بیشترین بهره برده شود .

آل اسحاق بیان کرد: امروز دیگر کشورهای منطقه مانند ترکیه تلاش می‌کنند که بازار عراق را در دست گرفته و کالاهای تولیدی بیشتری را روانه کشور عراق کنند .

وی ادامه داد: بنابراین می‌طلبد که دولت ما نیز برای افزایش صادرات به کشور عراق کارهای خاصی را انجام دهد و به استاندارانی که با کشور همسایه ارتباط دارند اختیارات بیشتری را واگذار کند .

رییس اتاق مشترک ایران و عراق اظهار کرد: دولت باید از طریق استانداران امکانات بیشتری را در مرزها مستقر کند و حتی به مرزهای کشور عراق نیز خدمات ارائه شود تا زمینه سهولت در کارها فراهم‌تر شود .

«ناصر کنعانی» رییس ستاد ویژه عراق وزارت امور خارجه نیز در این نشست حمایت از فعالیت اقتصادی با کشور عراق را جزو اولویت های کاری دانست .

کنعانی گفت: عزم جدی برای حمایت از فعالیت صادراتی به کشورهای منطقه به ویژه عراق وجود دارد و وزارت امور خارجه از هرگونه فعالیتی که منجر به توسعه روابط اقتصادی شود، حمایت می کند .

وی ادامه داد: تفاهم نامه های مختلفی بین استان های مرزی ایران و عراق در سال های گذشته منعقد شده که با اجرای آنها می توان شاهد تحولی عظیم در عرصه اقتصاد کشورمان بود .

رییس ستاد ویژه عراق وزارت امور خارجه اظهار کرد: تلاش می‌شود که تا در آینده نزدیک نشست مشترکی بین مسئولان دولتی و بخش خصوصی استان‌های مرزی کشورمان با کشور عراق با هدف رفع مشکلات بازرگانان در بخش‌های مختلف از جمله تعرفه گمرکی، اطلاع رسانی در خصوص تعطیلی مرز، افزایش مراوده‌های تجاری، سهولت در تردد تجار به عراق تشکیل شود .

«ابراهیم محمدرضا زاده» دبیر میز عراق در سازمان توسعه تجارت ایران نیز گفت: تلاش شده که روابط اقتصادی بین فعالان اقتصادی ایران و عراق همواره روز به روز افزایش یابد .

محمدرضازاده بیان کرد: بدون تردید حمایت از دولت از فعالان اقتصادی می‌تواند زمینه ساز توسعه صادرات غیرنفتی و به تناسب آن رونق فضای کسب و کار باشد .

«سیدحمید حسینی» دبیر اتاق مشترک ایران و عراق نیز در این نشست حمایت از صادرات را اولویتی اساسی دانست و گفت: صادرات موتور محرکه اقتصاد بوده که در آخرین زنجیره تولید قرار دارد .

حسینی افزود: اتاق مشترک ایران و عراق همواره بدنبال افزایش ارتباط با کشور عراق بوده و کارهای خاصی در این زمینه تاکنون انجام شده است .

«محسن چمن‌آرا» عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: مسئولان دولتی دو کشور ایران و عراق برای توسعه روابط اقتصادی از بخش خصوصی حمایت کنند .

چمن آرا اظهار کرد: تشکیل کمیسیون مشترک بین مسئولان ایران و عراق برای حل و فصل مشکلات احتمالی تجارت می‌تواند بازوی توانمندی برای توسعه تجارت باشد .

در این نشست که به دعوت اتاق بازرگانی ایلام در محل اتاق مشترک ایران و عراق در تهران تشکیل شد، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام و مدیرکل گمرکات ایلام مباحثی در خصوص روند صادرات کالا به کشور عراق ارائه کردند.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed