20 درصد از صادرات غیرنفتی به عراق از مرز مهران انجام می شود

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: امسال بیش از ۲۰ درصد از حجم صادرات کشور به عراق از طریق مرز مهران صورت گرفته است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، جمیل شوهانی اظهار کرد: حجم کل صادرات کشور به عراق در ۹ ماهه سال جاری بیش از چهار میلیارد و ۶۲۸ میلیون دلار بوده که از این میزان ۹۰۲ میلیون و ۲۰۱ هزار و ۲۷۰ دلار معادل ۲۰ درصد کل صادرات از طریق گمرک مستقر در مرز بین المللی مهران انجام شده است.
وی با اشاره به میزان خروجی صادرات کالا در ۱۰ ماهه سال جاری از طریق مرز مهران گفت: در مدت یاد شده نیز ۹۹۴ میلیون و ۲۵۷ هزار و ۹۶۰ دلار کالا از مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت ایلام تاکید کرد: ۵۸۵ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۶۶۹ دلار از این میزان کالا مربوط به صادرات گمرگات دیگر استان ها و ۳۶۷ میلیون و ۴۰۹ میلیون و ۳۵ هزار و ۲۹۱ دلار نیز مربوط به صادرات گمرک استان ایلام است که از این مرز به عراق صادر شده است.
شوهانی عمده ترین اقلام صادراتی (سایر گمرکات) در ۱۰ ماهه سال جاری از مرز مهران به عراق را مصالح ساختمانی، محصولات فلزی، کشاورزی، پلاستیکی، خودرو و قطعات خودرو و مواد پتروشیمی اعلام کرد و افزود: بیشترین میزان کالای صادراتی استان ایلام به عراق نیز سیمان و محصولات کشاورزی است.
وی میزان واردات از مرز مهران را نیز در مدت یاد شده (ابتدای سال جاری تا اول دی ماه) ۶۳۲ هزار و ۴۴۷ دلار اعلام کرد و یادآور شد: عمده اقلام وارداتی مربوط به قطعات و مواد اولیه برای کارخانجات استان بوده است.
معاون بازرگانی اداره صنعت ، معدن و تجارت ایلام از روند رو به رشد صادرات کالا از مرز مهران خبر داد و اضافه کرد: با پیگیری های مدیریت ارشد استان جهت توسعه زیرساخت های تجاری و ایجاد بازارچه های مرزی جدید استان در حوزه صادرات کالا تلاش برای تولیدات صادرات محور در دستور کار قرار گرفته است.
شوهانی افزود: احیای واحدهای تولیدی راکد و پرداخت تسهیلات از محل اشتغال فراگیر روستایی در حوزه تولیدات با نگاه صادرات محور و حمایت از واحدهای صادرات گرا نیز از جمله برنامه های کاری مدیریت ارشد استان برای افزایش صادرات کالا از مرز مهران به کشور عراق است.
به گزارش ایرنا، متوسط روزانه یک هزار دستگاه کامیون کالای صادراتی و بازرگانی از طریق گمرک و مرز مهران به کشور عراق صادر می شود.
شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد و مرز بین المللی مهران در ۱۱ کیلومتری این شهرستان از کانون های مهم تردد زائران عتبات عالیات و صادرات کالا به کشور عراق بشمار می رود.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed