مرز سیرانبند باز و فعالیت تجاری در حال انجام است

مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: مرز سیرانبند در شهرتسان مرزی بانه باز و فعالیت های تجاری و صادرات کالا در این بازارچه به روال عادی در حال انجام است.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، بختیار رحمانی پور روز یکشنبه با اشاره به تصویب آیین نامه ساماندهی بازارچه های مرزی در هیات دولت اظهار کرد: در صورت اجرایی شدن طرح ساماندهی بازارچه های مرزی و دریافت مجوز قانونی ترانزیت کالا از این بازارچه ها، گمرک آمادگی دارد نسبت به خدمت رسانی به مرزنشینان و انجام فرآیند تشریفات گمرکی اقدام کند.
وی به میزان ترانزیت کالا و خدمات از گمرک های استان در سال ۹۶ اشاره کرد و افزود: امسال (فروردین تا پایان بهمن) ۹۴۲ میلیون دلار کالا از مرزهای استان صادر شد که نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۲ درصد و از نظر ارزی ۲۹ درصد رشد داشته است.
رحمانی پور یادآور شد: در این مدت، ۶۵ میلیون دلار کالا از گمرک های استان وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۱۳ درصد بیشتر است.
به گفته وی، امسال حجم ترانزیت کالا از گمرکات استان چهار میلیارد و ۴۹۵ میلیون دلار بود که نسبت به سال گذشته در همین مدت از نطر وزنی ۷۵ و از لحاظ ارزی ۶۶ درصد رشد نشان می دهد.
مدیرکل گمرکات کردستان با اشاره به اینکه روزانه بطور متوسط ۲،۵ میلیون دلار کالا از مرزهای استان صادر می شود، گفت: همچنین روزانه تشریفات گمرکی سه هزار تن کالای صادراتی در گمرک های استان انجام می شود.
رحمانی پور افزود: امسال ۲۰ میلیون دلار کالا نیز از مرز سیرانبند بانه به خارج از کشور صادر شده است.
به گزارش ایرنا، گمرک سیرانبند بانه و گمرک باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرکات بانه و مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.
روزانه ۱۳ میلیون دلار کالا از مرز باشماق مریوان ترانزیت می شود و مرز سیرانبند بانه نیز دومین و نزدیک ترین مرز مشترک استان کردستان با منطقه شمال عراق است که از حیث حجم صادرات کالا و شمار فعالان و شاغلان اقتصادی رتبه دوم بازارچه های این استان را به خود اختصاص داده است.
کردستان از استان های مرزی کشور بوده که ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با شمال عراق، سه بازارچه و یک مرز رسمی و پنج معبر کولبری فعال با مجوز ورود ۷۵ قلم کالا دارد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed