بازار عراق رقابتی شده است اما مزیت های ایران بد نیست

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: با امن تر شدن عراق، همه کشورها تقاضای فعالیت در این کشور را دارند، بنابراین بازار عراق یک بازار رقابتی در همه حوزه ها است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم، یحیی آل اسحاق در خصوص سفر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و هیئت همراه به عراق گفت: این هیئت ترکیبی از دولت و یک گروه هم رئیس اتاق بازرگانی ایران و اتاق های بازرگانی استان های مرزی و بنده هم به عنوان رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در این هیئت بودم.

وی در خصوص برنامه ها و اهداف این سفر، عنوان کرد: در این ۱۴ سالی که داریم در حوزه اقتصادی تلاش می کنیم، نقاط مثبت و منفی و مشکلات و نارسایی هایی را داشتیم و قرار بود در این فرصت این مسایل را حل و فصل نماییم و برنامه ای که با شرایط جدید تطبیق نماید، بریزیم و فعالیت ها بصورت بهتر شروع شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، وضعیت عراق را از نظر اقتصادی تشریح کرد و گفت: عراق از نظر توانایی های مالی وضعیت بالقوه خوبی دارد یعنی صادرات نفتی در حدود دو برابر ما و جمعیتی نصف ما دارد و دارای یک بازاری است که ۴۰ سال عقب نگه داشته شده است که نیاز به همه حوزه ها دارد.

وی افزود: بازار اقتصادی در عراق آماده است و می توان در عراق زمینه همکاری و فعالیت در حوزه های مواد غذایی، مصالح ساختمانی، دارو و وسایل بهداشتی، میوه و تره بار، گردشگری و خدمات فنی و مهندسی را داشت.

آل اسحاق بیان کرد: حجم مبادلات تا پایان سال بین هفت تا هشت میلیارد دلار بوده است. بیشتر به عراق صادرات داشته ایم.

وی تشخیص وضعیت جدید دولت عراق را حائز اهمیت دانست و متذکر شد: عراق تاکنون گرفتار مسایل داعش و مسایل امنیتی و نظامی بوده است و با عنایت خداوند و کمک ایران و تلاش های خودشان، از این مشکل تقریبا رهایی یافته اند، و شرایط به سمت مسایل اقتصادی دارد می رود. تاکنون بیشترین فعالان در بازار عراق چین، ترکیه و ایران بوده اند ولی الان با توجه به امن تر شدن عراق، همه کشورها تقاضای فعالیت و حضور در این کشور را دارند، بنابراین بازار عراق یک بازار رقابتی در همه حوزه ها است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: بنابراین باید هم از لحاظ قیمت، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ خدمات پس از فروش و هم فاینانس ها بازار عراق مورد توجه قرار بگیرد تا در رقابت پیروز شویم.

وی تاکید کرد: مزیت های ایران بد نیست هم به لحاظ نزدیک بودن ما، هم به لحاظ تکنولوژی و مسایل فنی از شرایط خوبی برخورداریم و این فضای مثبتی برای حضور در این بازار داریم ولی باید به رقبای دیگر توجه کنیم و ملاحظات را ببینیم و افرادی که بتوانند در عراق جایی پیدا کنند حداقل تا ۱۵ سال می توانند فعال باشند.

آل اسحاق خط مشی و جهت گیری دولت عراق در رابطه با مسایل اقتصادی را مشکل بعدی دانست و گفت: عراقی ها به دنبال سرمایه گذاری در کشور خودشان هستند تا واردات کالا و حمایت های لازم را هم در این زمینه می کنند. استدلال آنها رسیدن به خودکفایی است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed