صادرات کالا از گمرک کرمانشاه 31 درصد افزایش یافت

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه، با اشاره به افزایش ۳۱ درصدی صادرات کالا در ۱۱ ماه سپری شده از سال جاری در گمرک کرمانشاه گفت: رتبه نخست صادرات استان در این مدت به گمرک کرمانشاه اختصاص یافت.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، خلیل حیدری افزود: در این مدت ۸۳۲ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۵۸۳ دلار با وزن ۲ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۴۵۱ تن از کالاهای فوق در گمرکات کرمانشاه، خسروی، پرویزخان و پاوه اظهار و صادر شده است.
وی اظهار کرد: در این مدت تشریفات صادرات از گمرک کرمانشاه ۶۳۰ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۶۷۵ دلار کالا به وزن یک میلیون و ۷۸۲ هزار و ۸۵۷ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش با ۳۱ درصد افزایش و از حیث وزن نیز ۱۱ درصد رشد داشته است.
وی افزود: در ۱۱ ماه گذشته، گمرک کرمانشاه سهم نخست میزان صادرات را در بین گمرکات و بازارچه های استان کرمانشاه به خود اختصاص داده است.
مدیرکل گمرکات کرمانشاه در ادامه بیان داشت: در این مدت نیز تشریفات صادرات از گمرک پرویزخان ۱۳۸ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۴۲۵ دلار کالا به وزن ۳۴۵ هزار و ۸۷۲ تن بوده که جایگاه دوم را در بین گمرکات استان به خود اختصاص داده است.
حیدری خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماه سپری شده از سال جاری، تشریفات صادرات از گمرک خسروی ۴۵ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۷۱۳ دلار کالا به وزن ۱۵۷هزار و ۷۷۶ تن می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۳۸ درصد افزایش داشته است.
وی همچنین افزود: تشریفات صادرات گمرک پاوه نیز ۱۷ میلیون و ۸۴۹ هزار و ۷۷۰ دلار کالا به وزن ۲۵ هزار و ۹۴۴ تن می باشد.
مدیرکل گمرکات کرمانشاه، عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات را، سیب زمینی محفوظ شده به جز در سرکه یا جوهر سرکه یخ نزده، لوازم خانه داری و پاکیزگی، کاشی و سرامیک، ظروف ملامین، کولرهای آبی، نوار لبه و روکش اوراق فشرده چوبی ذکر کرد.
جوال و کیسه برای بسته بندی کالا از نوار پلی اتیلن یا پلی پروپیلن، نایلون پلاستیکی، رب گوجه فرنگی، گوجه فرنگی تازه یا سردکرده، رخام پولیش داده شده، انواع ظروف پلاستیکی و سیمان از دیگر کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات است.
به گفته حیدری بیشتر کالاهای فوق به کشور عراق صادر می شود.
استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.
سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار کالا از کرمانشاه به عراق صادر می شود که بیش از ۵۰ درصد کل صادرات ایران به این کشور را تشکیل می دهد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed