تجارت خارجی گمرک های کردستان بیش از 6 میلیارد دلار شد

مدیرکل گمرک های کردستان با بیان اینکه تراز تجاری استان در سال ۹۶ مثبت بوده است گفت: حجم تجارت خارجی از گمرک های این استان در سال گذشته، سه میلیون و ۸۵۸ هزار تُن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۱۵۴ میلیون دلار بود.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، بختیار رحمانی پور اظهار کرد: میزان ترانزیت گمرکات استان در سال گذشته، ۲ میلیون و ۴۰۵ هزار تُن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۱۴ میلیون دلار بود.
وی افزود: این رقم از نظر وزنی ۷۵ درصد و از نظر ارزش دلاری ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۵ رشد داشت.
وی به میزان صادرات استان در سال ۹۶ نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت، ۶۷۹ هزار تُن کالا به ارزش ۴۹۳ میلیون دلار صادر شد که نسبت به سال قبل از آن، سه درصد رشد وزنی و ۳۷ درصد رشد ارزی داشت.
مدیرکل گمرک های استان کردستان، کل صادرات خروجی کالا از استان (گمرک های استان و سایر گمرک ها) را در سال گذشته، یک میلیون و ۳۸۷ هزار تُن به ارزش یک میلیارد و ۷۲ میلیون دلار عنوان کرد و یادآور شد: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ از نظر وزن ۱۵ درصد و به لحاظ ارزش دلاری، ۲۹ درصد رشد داشت.
رحمانی پور با اشاره به اینکه میزان واردات کالا از مرزهای استان هم در این مدت، ۶۵ هزار و ۷۹۹ تُن کالا به ارزش ۶۸۸ میلیون و ۸۳۷ هزار دلار بود، اضافه کرد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن، از لحاظ وزن و ارزش دلاری، رشد ۸۳ درصدی را نشان می دهد.
وی اشاره ای هم به تعداد مسافران ورودی و خروجی از مرز باشماق مریوان طی سال ۹۶ کرد و افزود: ۲۸۴ هزار مسافر ورودی و ۳۰۴ هزار مسافر خروجی در این مدت از این مرز تردد کردند که در مقایسه با سال ۹۵، رشد ۲ درصدی مسافر ورودی و افزایش ۱۱ درصدی مسافر خروجی را شاهد هستیم.
به گزارش ایرنا، گمرکات استان کردستان با چهار شعبه فعال در سنندج، باشماق، سیرانبند بانه و شهر بانه به فعالان اقتصادی، خدمات گمرکی ارائه می کند.
گمرک سیرانبند بانه و گمرک باشماق از مرزهای گمرکی فعال رسمی و بین المللی استان هستند و گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است؛ به طوریکه روزانه ۱۳ میلیون دلار کالا از مرز باشماق مریوان ترانزیت می شود.
مرز سیرانبند بانه نیز دومین و نزدیک ترین مرز مشترک استان کردستان با منطقه شمال عراق است که از حیث حجم صادرات کالا و شمار فعالان و شاغلان اقتصادی رتبه دوم بازارچه های این استان را به خود اختصاص داده است.
کردستان از استان های مرزی کشور است که ۲۲۷ کیلومتر مرز مشترک با شمال عراق، سه بازارچه و یک مرز رسمی و پنج معبر کولبری فعال با مجوز ورود ۷۵ قلم کالا دارد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed