صادرات کالا از کرمانشاه 11 درصد افزایش یافت

مدیرکل گمرکات کرمانشاه با اعلام افزایش ۱۱ درصدی صادرات کالا از استان در سال گذشته، ارزش ریالی این کالاها را یک میلیارد و ۸۱۸ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۴۹۲ دلار ذکر کرد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، خلیل حیدری وزن این میزان کالای صادر شده را چهار میلیون و ۱۵۹ هزار و ۷۳۰ تن اعلام کرد.
وی اظهار کرد: از مجموع صادرات استان ۷۹۴ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۷۶۴ دلار آن با وزن ۹۹۲ هزار و ۲۱۲ تن از طریق گمرک بازارچه مرزی سومار به خارج از کشور صادر شده است.
به گفته او، این میزان کالای صادر شده نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از حیث ارزش ۷۶ درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: گمرک بازارچه مرزی سومار در صادرات خروجی به کشورعراق رتبه نخست را در بین گمرکات استان کرمانشاه در سال گذشته به خود اختصاص داده است.
مدیرکل گمرکات کرمانشاه افزود: در این مدت صادرات خروجی از گمرک پرویزخان ۶۱۲ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۲۹۰ دلار کالا به وزن یک میلیون و ۶۵۸ هزار و ۲۲۳ تن می باشد که از این لحاظ در جایگاه دوم در بین گمرکات استان قرار دارد.
حیدری افزود: صادرات خروجی از گمرک بازارچه مرزی شیخ صله نیز ۲۷۵ میلیون و ۹۰۹ هزار و ۷۸۲ دلار کالا به وزن ۷۴۹ هزار و ۵۹۹ تن می باشد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ از لحاظ ارزش ۷۲ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در سال ۹۶ میزان صادرات خروجی از گمرک خسروی ۸۴ میلیون و ۸۴۱ هزار و ۳۲۱ دلار کالا به وزن ۳۳۸ هزار و ۹۶۶ تن می باشد.
وی در ادامه گفت: در سال گذشته گمرک بازارچه مرزی شوشمی با صادرات خروجی ۵۰ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۳۳۵ دلار کالا به وزن ۴۲۰ هزارو ۷۲۸ تن به خارج از کشور، از لحاظ ارزش ۸۰ درصد و از حیث وزن نیز ۳۵ درصد افزایش داشته است.
او عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات را سیب زمینی محفوظ شده به جز در سرکه یا جوهرسرکه یخ نزده، لوازم خانه داری و پاکیزگی، ظروف ملامین، کاشی و سرامیک، کولرهای آبی و نوار لبه و روکش اوراق فشرده چوبی ذکر کرد. گونی پلاستیکی دوخته شده، گرید لوله به صورت پودر، گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، نایلون پلاستیکی، انواع ظروف پلاستیکی و سیمان از دیگر کالاهای صادر شده از طریق گمرکات استان کرمانشاه بوده است.
به گفته حیدری، بیشتر کالاهای فوق به کشور عراق صادر شده است.
استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به این کشور را به خود اختصاص می دهد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed