تراز تجاری کشور در بهار 97 مثبت شد

گمرک جمهوری اسلامی ایران با ارائه جزئیات کارنامه بهاری تجارت خارجی اعلام کرد که سه ماهه نخست امسال تراز تجارت خارجی ۳۶۵ میلیون دلار مازاد داشت و صادرات غیرنفتی نیز ۱۵٫۵۸ درصد افزایش یافت.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، براساس گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک، صادرات غیرنفتی در مدت مذکور به ۱۱ میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار رسید؛ در سه ماهه نخست پارسال ۱۰ میلیارد و ۵۲ میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شد.

براساس این گزارش، صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی به چین در سه ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۶٫۰۸ درصد رشد داشت.

همچنین صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب ۴۳٫۵۷ و ۱۰٫۰۹ درصد افزایش یافت و در مقابل شاهد افت ۱۵٫۲۸ درصدی صادرات به کره جنوبی بودیم.

بر پایه این گزارش در بهار امسال میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان ۲۱٫۹۵ درصد و سایر کشورها ۱۸٫۷۷ درصد افزایش داشت.

در سه ماهه نخست امسال تشریفات گمرکی ۳۶ میلیون و ۲۵۴ هزار تن کالا در گمرکات کشور همه به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شد که از این مقدار هشت میلیون و ۳۷۱ هزار تن سهم واردات و ۲۷ میلیون و ۸۸۳ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.

با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی اکنون اطلاعات تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی در بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به تفکیک جزئی‌ترین اطلاعات ثبت می‌شود.

** کاهش ۲٫۷۶ درصدی واردات

براساس این گزارش در سه ماهه نخست امسال ۱۱ میلیارد و ۲۵۳ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲٫۷۶ درصد کاهش داشت.

** میعانات گازی عمده ترین کالای صادراتی

براساس اعلام گمرک، بهار امسال میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۵۳۴ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین ۴۰۹ میلیون دلار، پلی‌اتیلن گریدفیلم به ارزش ۳۰۶ میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش ۳۰۴ میلیون دلار عمده ترین اقلام صادراتی را به خود اختصاص دادند.

** قطعات منفصله عمده ترین کالای وارداتی

قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری با ۵۴۱ میلیون دلار در صدر کالاهای وارداتی قرار گرفت.

ذرت دامی به ارزش ۴۳۶ میلیون دلار، برنج به ارزش ۳۷۵ میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش ۳۷۳ میلیون دلار و گوشی تلفن همراه به ارزش ۱۹۲ میلیون دلار در رده های بعدی قرار گرفتند.

** چین بزرگترین خریدار کالاهای ایرانی

چین همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین خریدار کالاهای ایرانی حفظ کرده است به طوری که در سه ماهه نخست امسال ۲ میلیارد و ۲۴۵ میلیون دلار از ایران واردات داشت.

پس از آن امارات متحده عربی با ۲ میلیارد و ۱۲۳ میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و ۷۶۹ میلیون دلار، افغانستان با ۷۸۸ میلیون دلار و جمهوری کره با ۷۴۸ میلیون دلار و سایر کشورها به ارزش ۳ میلیارد و ۹۴۴ میلیون دلار قرار گرفتند.

** کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

براساس گزارش گمرک آمار تجارت خارجی کشور در سه ماهه امسال نشان می‌ دهد رتبه‌های نخست تا پنجم کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران به ترتیب چین با ۲ میلیارد و ۹۳۶ میلیون دلار، امارات متحده عربی با یک میلیارد و ۶۹۲ میلیون دلار، جمهوری کره با ۷۱۲ میلیون دلار، آلمان ۵۷۳ میلیون دلار و ترکیه با ۵۵۱ میلیون دلار اختصاص یافت.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed