درآمدهای نفت عراق از 40 میلیارد دلار گذشت

«جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق شامگاه دوشنبه اعلام کرد، درآمدهای این کشور از محل فروش نفت در شش ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۳ میلیارد دلار افزایش یافت و به بیش از ۴۰ میلیارد دلار رسید.

خبرگزاری ایرنا به نقل از تارنمای وزارت نفت عراق نوشت: اللعیبی تاکید کرد: مجموعه درآمدهای حاصل در نیمه نخست سال جاری میلادی به ۴۰ میلیارد و ۳۴۵ میلیون و ۲۳۵ هزار دلار رسیده است، در حالی که این میزان در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ تنها ۲۷ میلیارد و ۶۴۲ میلیون و ۲۹ هزار دلار بود.

وزیر نفت عراق تصریح کرد: صادرات نفت ما در سال جاری میلادی نیز جهش قابل توجهی یافت، به گونه ای که این رقم امسال به ۶۲۵ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۷۴۹ بشکه رسید درحالی که این رقم در شش ماهه سال گذشته، ۵۹۲ میلیون و ۴۳۹ هزار و ۱۶۳ بشکه بود.

پس از یک دوره رکود در تولید نفت عراق که در میان سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ و زمان اوج حضور تروریست های داعش در این کشور روی داد، تولید و صادرات نفت آن به شدت کاهش چشمگیری یافت، اما پس از ۱۸ آذر ماه ۹۶ پایان جنگ با تروریست ها، بغداد در صدد جبران تولید این ماده سوختی برآمد و تولید نفت خود را در سال ۲۰۱۶ به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

در همین راستا، پیش بینی های آژانس بین المللی انرژی نشان از آن دارد که میزان نفت تولید شده در عراق تا ۲ سال آینده به روزانه شش میلیون بشکه برسد.

این آژانس بین المللی همچنین پیش بینی کرد، میزان تولید طلای سیاه در سال ۲۰۳۵ میلادی در عراق به هشت میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed