روزانه بیش از 700 گردشگرعراقی از مرز چذابه وارد کشور می شوند

مدیر پایانه مسافری چذابه گفت: روزانه بیش از ۷۰۰ گردشگر عراقی از مرز بین المللی چذابه در غرب خوزستان وارد کشور می شوند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، احسان نو نژاد افزود: بیشتر گردشگران عراقی که از استان های شرقی و جنوبی عراق به ویژه استان میسان هستند برای زیارت راهی شهرهای مقدس قم و مشهد شده و برخی نیز برای درمان در بیمارستان های کلانشهر اهواز بستری می شوند.
وی گفت: تعدادی از گردشگران عراقی نیز برای خرید کالا و تهیه ابزارآلات موکب های عزاداری در عراق، به خوزستان سفر می کنند.
مدیرپایانه مرزی چذابه ، نوسانات ارزی و افزایش قدرت خرید را در ورود رو به افزایش اتباع عراقی به کشورمان موثر خواند و افزود: ورود گردشگران عراقی نقش مهمی در ارزآوری ، رونق اقتصادی ، گردش مالی بازار کشور و اشتغال به ویژه شهرهای غربی خوزستان داشته است.
نونژاد با بیان اینکه همه گردشگران عراقی پس از تشریفات قانونی و داشتن ویزا از مرز چذابه وارد کشور می شوند بیان کرد: بر اساس آمار ، ورودی گردشگران و اتباع عراقی در سه ماه گذشته در مقایسه ماه های پیش از آن بیش از سه برابر افزایش داشته است.
وی گفت: جابجایی گردشگران عراقی توسط خودروهای بومی و شخصی منطقه انجام می شود ضمن آنکه برخی از گردشگران عراقی به دلیل داشتن روابط فامیلی به صورت میهمان، چند روزی را در شهرهای غربی خوزستان می گذرانند.
گزارش ایرنا از مرز بین المللی شلمچه حاکی است ورود گردشگران عراقی که بدون ویزا ، به صورت قانونی وارد منطقه آزاد اروند می شوند به نحو چشمگیری افزایش یافته است.
حجم زیاد گردشگران عراقی در شهرهای آبادان ، خرمشهر و مینوشهر که در محدوده منطقه آزاد واقع شده سبب رونق اقتصادی این شهرها شده است.

** ممنوعیت خروج کالاهای اساسی از بازارچه های مرزی خوزستان
معاون گمرک بازارچه مرزی چذابه خوزستان از ممنوعیت خروج کالاهای اساسی از بازارچه های مرزی خوزستان خبر داد.
سیدسعید فاصلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس دستورالعمل اخیر وزارت کشور و گمرک جمهوری اسلامی ایران ، خروج کالاهای اساسی همچون مرغ ، ماهی دریایی، شکر و روغن نباتی از بازارچه های مرزی شلمچه و چذابه ممنوع است.
وی گفت: صادرات برخی نهاده های دامی نظیر ذرت و علوفه دامی نیز بر اساس اعلام وزارت چهادکشاورزی از بازارچه های مرزی کشور نیز ممنوع است ولی صادرات دیگر اقلام مصرفی و غذایی منع قانونی ندارد.
فاضلی از تداوم صادرات کالا از بازارچه مرزی چذابه با وجود نزدیکی به تاسوعا و عاشورای حسینی خبر داد و افزود: بر اساس توافق به عمل آمده با مسئولان گمرک ‘شیب’ عراق ، در ایام تعطیلات هفته جاری نیز بازارچه چذابه برای صادرات کالاهای غیرنفتی فعال خواهد بود.
پارسال حدود ۳۵۰میلیون دلار کالا از بازارچه مرزی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز صادر شد.
مرزهای زمینی چذابه و شلمچه و مرز دریایی خرمشهر پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق در تیر ۱۳۸۲ بازگشایی و در مهر همان سال زمینه برای تردد قانونی زائران عتبات عالیات فراهم شد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed