عراق مقصد نخست صادرات کالای ایرانی

آمار گمرک ایران نشان می دهد در ۷ ماهه امسال، ۴ و ۲۱ صدم درصد از کل صادرات ایران به عراق بوده و این کشور جای چین را گرفته و به نخستین مقصد صادرات غیرنفتی ایران تبدیل شده است.

­خبرگزاری صدا و سیما به نقل از از گمرک جمهوری اسلامی ایران نوشت: صادرات غیرنفتی ایران در هفت‌ماهه امسال‌ به ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار رسید که ۱۳٫۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۶۷ میلیون و ۳۶۲ هزار تن رسیده که ارزش کل آن معادل ۲۷ میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار بوده است. این در حالی است که در این مدت حجم واردات قطعی کالا به ایران ۱۸ میلیون و ۹۲۹ هزار تن رسیده که ارزش کل آن معادل ۲۶ میلیارد و ۳۰۳ میلیون دلار بوده است. یعنی واردات ایران در این مدت در مقایسه با هفت‌ماهه سال قبل ۸٫۶۸ درصد از نظر وزن و ۱۱٫۷ درصد از لحاظ ارزش کاهش داشته است.

بر اساس آمار گمرک ایران در هفت ماهه­­ سال جاری، اقلام عمده صادراتی ایران به ترتیب شامل میعانات گازی، پروپان مایع‌شده، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین، متانول و پلی‌اتیلن گرید فیلم بوده است؛ ضمن اینکه در این مدت ۳۱ و ۴۲ صدم درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۹ و ۹۸ صدم درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۸ و ۶ دهم درصد مربوط به صادرات سایر کالاها بوده است.

بر اساس این گزارش، در ۷ ماهه ­سال ۱۳۹۷ ارزش دلاری اقلام عمده صادراتی از ایران به ترتیب میعانات گازی به ارزش ۲میلیارد و ۷۱۸ میلیون دلار، پروپان مایع‌شده به ارزش یک میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین به ارزش ۹۸۰ میلیون دلار، متانول به ارزش ۸۴۹میلیون دلار و پلی‌اتیلن گرید فیلم به ارزش ۶۹۱ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی به ایران
در این دوره ۷ ماهه، اقلام عمده وارداتی به ایران به ترتیب بیشترین ارزش شامل ذرت دامی، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل‌سواری، برنج، لوبیای سویا و الکترود زغالی برای کوره‌ها بوده است.

در هفت‌ماهه منتهی به مهر ۱۳۹۷، واردات ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون دلار، ۴.۲۱ درصد از کل واردات را شامل شده و واردات قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل‌سواری نیز به ارزش یک میلیارد و ۹۶ میلیون دلار ۴.۱۷ درصد از کل واردات را تشکیل داده است.

در این مدت، واردات برنج به ارزش ۹۸۵ میلیون دلار حدود ۳ و ۷۵ صدم درصد، لوبیای سویا به ارزش ۷۸۹ میلیون دلار، حدود ۳ درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار حدود ۱ و ۲۲ صدم درصد از کل واردات کشور را بوده است.

کالاهای ایران بیشتر به کدام کشورها می‌روند؟
بر اساس گمرک ایران، در ۷ماهه ­سال جاری، مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور عراق با ۵ میلیارد و ۷۳۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۱ و ۴ صدم درصد، چین با ۵ میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۹ و ۷۶ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۶۳۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷ و ۳ صدم درصد، افغانستان با یک میلیارد و ۸۷۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۸۷ صدم درصد و هند با یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۱۴ صدم درصد بوده‌اند.

عمده‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران
واردات عمده کالاها به ایران نیز در هفت‌ماهه سال‌جاری به ترتیب از پنج کشور چین با ۶ میلیارد و ۶۲۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۵ و ۱۸ صدم درصد، امارات متحده عربی با ۳ میلیارد و ۹۳۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴ و ۹۵ صدم درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۶۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶ و ۲۱ صدم درصد، هند با یک میلیارد و ۵۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۷۱ صدم درصد و آلمان با یک میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵ و ۴۲ صدم درصد انجام شده است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed