چین با عراق قرارداد نفتی امضا می‌کند

شرکت زنهوا اویل چین برای تأمین نفت خود در سال ۲۰۱۹ با شرکت نفت دولتی عراق قرارداد نفتی امضا می کند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز نوشت: شرکت نفت دولتی زنهوا اویل چین قرار است برای تأمین نفت سال ۲۰۱۹ خود هفته آینده در شانگهای یک قرارداد سرمایه گذاری مشترک با سومو، یک شرکت نفتی دولتی عراق امضا کند .

این قرارداد یکی از معاملاتی است که در نمایشگاه واردات بین المللی چین ارائه می‌شود. این نمایشگاه ۵ تا ۱۰ نوامبر تشکیل میشود و هزاران شرکت خارجی و خریداران داخلی قرار است ظرفیتهای واردات چین، اقتصاد شماره دو دنیا را در این رویداد به نمایش بگذارند.

سرمایه گذاری مشترک بین سومو و زنهوا اویل، که ماه ها در حال مذاکره در مورد آن بودند، به ارتقاء موقعیت عراق در آسیا کمک می‌کند. آسیا بزرگترین منطقه جهان است که سرعت مصرف نفت در آن بسیار بالاست. عراق دومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک است.

پایگاه این سرمایه گذاری مشترک در شهر ساحلی تیانجین در شمال چین نزدیک به پکن خواهد بود. مقدار سالانه نفت خامی که در قرارداد می‌آید مشخص نیست.

انتظار می‌رود این دو شرکت در نوامبر قرارداد را نهایی کنند . زنهوا اویل که وابسته به نورینکو، شرکت دولتی صنایع دفاعی و نظامی چین است، در این نمایشگاه قرارداد سالانه واردات نفت خود را با شرکت دولتی نفت و گاز سعودی آرامکو تجدید می کند.

قرارداد زنهوا_سومو در شرایطی که چین به خاطر اعمال دوباره تحریم ها علیه تهران در ۴ نوامبر برای قطع خرید نفت از ایران تحت فشار است، به این کشور یک گزینه دیگر برای تامین نفت خام مورد نیازش را می‌دهد.
طبق اطلاعات چینی ها واردات نفت خام چین از عراق برای اولین بار در ۹ ماهه اول سال ۳۲٫۲۸ میلیون تن یا ۸۶۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت‌. ۱۵ درصد بیش از سال گذشته.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed