همکاری عراق و عربستان برای تثبیت بازارهای نفت

وزارت نفت عراق از همکاری مقامات ریاض و بغداد برای تثبیت بازارهای نفت خبر داد.

خبرگزاری مهر به نقل از رویترز نوشت: «عاصم جهاد» سخنگوی وزارت نفت عراق اعلام کرد مقامات بغداد و ریاض روز شنبه توافق کردند که در جهت برقراری ثبات در بازارهای نفت با یکدیگر همکاری کنند.

عاصم جهاد بدون ارائه جزئیات بیشتر افزود که وزرای نفت عراق و عربستان سعودی طی نشستی در بغداد پیرامون احداث شبکه برق میان دو کشور برای تأمین نیازهای انرژی عراق بحث و گفتگو کردند.

شایان ذکر است که عراق در حال حاضر روزانه حدود ۴.۶ میلیون بشکه نفت تولید می کند و بدین ترتیب، دومین تولید کننده بزرگ نفت پس از عربستان در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است. بخش اعظمی از نفت عراق از طریق پایانه های جنوبی این کشور صادر می شود و بیش از ۹۵ درصد از درآمد نفتی عراق را تشکیل می دهد.

این در حالی است که اوایل هفته جاری وزیر نفت عراق اعلام کرد این کشور قصد دارد با تمرکز بر میدانهای نفتی در جنوب عراق میزان تولید و صادرات نفت خود را در سال ۲۰۱۹ افزایش دهد و به منظور دستیابی این هدف، در حال انعقاد قراردادهایی با شرکتهای بین المللی است.

از سوی دیگر، روز پنج شنبه آمریکا دولت عراق را مشمول معافیتی ۴۵ روزه از تحریمهای ایران قرار داد. این معافیت به عراق اجازه می دهد که در این بازه زمانی به خرید برق و گاز طبیعی از ایران ادامه دهد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed