عراق حداقل تا 2 سال دیگر به گاز ایران نیاز دارد

یک مقام ارشد بخش انرژی عراق گفت: کشورش برای افزایش تولید گاز خود و توقف واردات گاز از ایران برای تامین سوخت نیروگاه‌های برق این کشور، حداقل ۲ سال دیگر زمان لازم دارد.

خبرگزاری فارس به نقل از رویترز نوشت: یک مقام ارشد بخش انرژی عراق گفت کشورش برای افزایش تولید گاز خود و توقف واردات گاز از ایران برای تامین سوخت نیروگاه‌های برق این کشور، حداقل ۲ سال دیگر زمان لازم دارد.

حیان عبدالغنی، رئیس شرکت دولتی گاز جنوب به خبرنگاران گفت انتظار می‌رود، تولید گاز عراق از ۴۰۰ میلیون فوت مکعب در روز در حال حاضر به ۱٫۳ میلیون فوت مکعب در روز تا پایان سال ۲۰۲۰ برسد.

وی گفت: «تولید کنونی گاز عراق برای تامین تقاضای نیروگاه‌های برق کافی نیست؛ از این رو ما هنوز از ایران گاز وارد می‌کنیم. ما حداقل به ۲۴ ماه فعالیت پروژه‌های جدید گازی و آغاز تولید نیاز داریم.»

آمریکا ماه گذشته اعلام کرد تازمانی که عراق پول واردات انرژی از ایران را به دلار پرداخت نمی کند، می تواند به واردات گاز طبیعی از ایران و تامین انرژی از این کشور در بازه ۴۵ روزه ادامه دهد.

مقامات عراقی گفته اند بغداد به دنبال تمدید این معافیت است زیرا به زمان بیشتری برای یافتن منابع جایگزین نیاز دارد.

عبدالغنی گفت: یکی از دو پروژه  جدیدی که انتظار می رود تولید گاز عراق را افزایش دهند، شامل یک قرارداد ۳۶۷ میلیون دلاری با جنرال الکتریک است که در ماه آوریل منعقد شد  و قرار است گاز طبیعی حاصل از استخراج نفت در دو میدان نفتی در جنوب عراق را پالایش کند. انتظار می رود، این پروژه پس از دو سال تولید ۱۶۰ میلیون فوت مکعب آغاز شود.

پروژه دیگر نیز امضای قرارداد ساخت مجتمع گازی ارتاوی در جنوبی عراق در اوایل سال ۲۰۱۹ است که تا پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۳۰۰ میلیون فوت مکعب به تولید گاز این کشور می افزاید.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed