کردستان عراق قرارداد 20 ساله فروش گاز با امارات بست

دولت اقلیم کردستان عراق قرارداد فروش گاز مایع بمدت ۲۰ سال را با کنسرسیوم پیرل پترولیوم از امارات به امضا رساند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، براساس این قرارداد بیست ساله دولت اقلیم کردستان عراق با فروش روزانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب به کنسرسیوم مذکور این مقدار را به ۶۵۹ میلیون مترمکعب گاز در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد داد و از سال ۲۰۲۲ این مقدار به ۹۰۰ میلیوم مترمکعب افزایش خواهد یافت.

شرکت پیرپترولیوم حاصل کنسرسیوم دو شرکت دانا گاز و نفت هلال می باشد که هر دو اماراتی هستند.

کنسرسیوم مزبور فعالیت خود را بر روی میدانهای گازی خورمور در کردستان عراق آغاز کرده و سرمایه گذاری ویژه روی این میدان مهم نفتی و گازی خواهد کرد.

این کنسرسیوم همچنین از افزایش حجم تولید گاز مایع در اقلیم کردستان عراق برای تامین نیازمندیهای این منطقه برای برق نیز بهره خواهد گرفت.

آشتی اورامی وزیرانرژی و منابع طبیعی اقلیم کردستان عراق با اشاره به اهمیت این قرارداد اعلام کرد یکی از اهداف این قرارداد تامین نیازهای انرژی اقلیم می باشد.

مجید جعفر مدیرکل اجرایی شرکت دانا گاز و شرکت نفت هلال نیز طی سخنانی اظهار داشت: براساس قرارداد منعقد شده کنسرسیوم مذکور ۷۰۰ میلیون دلار دیگر نیز در بخش استخراج گاز اقلیم سرمایه گذاری کرده و خرید گاز با حجم روزانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب از اقلیم کردستان عراق شروع خواهد شد.

دولت اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۰۷ میلادی فعالیت برای استخراج نفت و گاز را با بستن قراردادی با شرکت اماراتی داناگاز آغاز کرد.

کنسرسیوم پیرپترولیوم هم اکنون روزانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز از میدانهای گازی خورمور در شهر چمچمال استخراج می کند.

میدان نفت و گاز خورمور در زمره بزرگترین میدانهای نفت و گاز عراق به شمار می رود.

اقلیم کردستان عراق تاکنون بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed