ضرورت رسیدن به ۲۰ میلیارد دلار مبادلات با عراق

معاون اول رییس جمهور در دیدار وزیر تجارت عراق تأکید کرد: باید برای رسیدن به هدف ۲۰ میلیارد دلاری حجم مبادلات دو کشور برنامه ریزی کرد.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت: وزیر تجارت عراق و رییس کمیسیون مشترک ایران و عراق بعداز ظهر امروز (سه شنبه) با معاون اول رییس جمهور دیدار کرد.
آقای جهانگیری در این جلسه با تأکید بر حساسیت منطقه خاورمیانه گفت: همکاری همه کشور‌های اسلامی و به ویژه همکاری خاص دو کشور ایران و عراق در ایجاد صلح و ثبات در منطقه از اهمیت بسزایی برخوردار است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به همکاری‌های سیاسی و امنیتی دو کشور در سطوح مختلف اظهار داشت: مبارزه با داعش نمونه بارزی از همکاری‌های دو کشور برای ایجاد صلح در منطقه بود و ایران همواره از روند سیاسی و تمامیت ارضی عراق حمایت کرده است.
وی با بیان اینکه در ایام سالگرد شهادت سپهبد شهید سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس هستیم، گفت: این جنایت آمریکا فراموش ناشدنی است و مطمئن هستیم آنچه پارلمان عراق برای خروج نظامیان آمریکا از این کشور تصویب کرد به ثبات و امنیت منطقه کمک می‌کند.
معاون اول رییس جمهور دیدار‌ها و گفتگو‌های مقامات دو کشور را برای توسعه روابط اقتصادی مهم دانست و گفت: باید تلاش کنیم مناسبات اقتصادی فیمابین همانند همکاری‌های سیاسی و فرهنگی دو کشور و دو ملت ارتقاء یابد.
اقای جهانگیری گفت: هر دو کشور ایران و عراق برنامه‌های مهمی برای توسعه دارند و باید تلاش کنند با همکاری یکدیگر به ویژه در دوره‌ای که ویروس کرونا تا حدی مناسبات اقتصادی را مختل کرده است، این برنامه‌ها را پیش ببرند.
معاون اول رییس جمهور با ابراز خرسندی از آغاز دور چهارم جلسات کمیسیون مشترک دو کشور برای حمایت از روابط اقتصادی فیمابین گفت: این کمیسیون می‌تواند برای اجرایی و عملیاتی شدن توافقاتی که در سطوح بالای دو کشور به ویژه رؤسای جمهور و نخست وزیر انجام شده است، برنامه ریزی کند.
وی با اشاره به دیدار‌های رییس کل بانک مرکزی و وزیر نیرو با همتایان عراقی خود اظهار امیدواری کرد: توافقات انجام شده برای بازپرداخت مطالبات و استفاده از دارایی‌های ایران در کشور عراق هر چه سریعتر نهایی شود.
معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: طرح راه آهن شلمچه به بصره و موضوع لایروبی رودخانه اروند از موضوعات مهم و مورد علاقه طرفین در مذاکرات مختلف بوده است که اجرای آن می‌تواند به گسترش روابط و رفع نیاز‌های مردم دو کشور کمک کند.
اقای جهانگیری به موضوع رایگان شدن روادید برای مردم دو کشور و ضرورت استمرار آن اشاره کرد و گفت: کمیسیون مشترک اقتصادی می‌تواند نسبت به دادن امتیاز به تجار نظیر روادید طولانی مدت‌تر اقدام کند. حضور بخش خصوصی عراق در این سفر برای رسیدن به زمینه‌های مشترک همکاری با بخش خصوصی ایران موضوع ارزشمندی است که باید از آن حمایت کرد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سفر دکتر روحانی به بغداد برای افزایش روابط اقتصادی تا سطح ۲۰ میلیارد دلار در آینده هدف گذاری شد و کمیسیون مشترک باید راه‌های دستیابی به این هدف را برنامه ریزی و تدوین کند.
وزیر تجارت عراق و رییس کمیسیون مشترک دو کشور نیز با اشاره به سفر هیئت بلندپایه عراقی به تهران گفت: این سفر به منظور احیاء کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور انجام شده است تا چارچوب‌های مشخص را برای فعالیت همه بخش‌های اقتصادی مشخص کند.
علأ احمد الجبوری با اشاره به اهمیت سفر خود به تهران گفت: بخش خصوصی عراق نیز در کنار بخش دولتی در این سفر حاضر شده است تا گام‌های بلندتری برای توسعه روابط فیمابین برداشته شود.
وی گفت: درباره موضوعات مطرح شده در این دیدار با رییس جمهور و نخست وزیر عراق گفتگو خواهد کرد تا زمینه اجرای توافقات سفر دکتر روحانی به عراق بیش از پیش فراهم شود.
وزیر تجارت عراق افزود: گسترش روابط اقتصادی دو کشور می‌تواند اهمیت این دیدار‌ها را به همگان نشان دهد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed