اجرای توافقات مشترک ایران و عراق منجر به رونق تولید و توسعه صادرات می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اجرای توافق تجاری با عراق مبنی بر افزایش تجارت بین دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۰ خواهان تسریع در اجرای توافقات شد.

خبرگزاری فارس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشت: رضا رحمانی در نشست مشترک با وزیر تجارت عراق گفت : در این مدت کوتاه سه ملاقات بین من و وزیر تجارت عراق برگزار شده که این دیدارها برای توسعه روابط دو جانبه موثر خواهد بود و در سفر چندی پیش به بغداد نیز توانستیم چندین تفاهم نامه همکاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و وزارت تجارت عراق امضا کنیم که این تنها یکی از توافقات امضا شده میان دو کشور در این سفر بود.

وی با بیان اینکه این سفر آثار سیاسی و اقتصادی فراوانی داشت، افزود: در مدت کمی بعد از سفر، بخشی از اجرای توافقات که یکی از آنها عدم اخذ هزینه روادید بین دو کشور بود، اجرایی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تفاهمات در راستای تسهیل در حوزه تامین زیرساخت، تجارت، حمل نقل جاده ای، موضوعات کنسولی، بیمه ای، استاندارد، ترانزیت و… است که به طور مثال در حوزه ریل، احداث راه آهن شلمچه به بصره تفاهم شد.

به گفته رحمانی، یکی از مواردی که بین دو کشور تفاهم شد، افزایش مبادلات تجاری به ۲۰ میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۰ بود.

وی افزود: محور تحقق این هدف، این دو وزارتخانه است و مواردی که نیاز است برای آن کمیته های تخصصی مشترک تشکیل شود را نیز تسریع می بخشیم.

وی افزود: این موضوع خواست دو دولت و ملت و به نفع کشورها است، در این جهت، یکی بحث تعرفه تجارت ترجیحی بود که باید به تجارت آزاد بین دو کشور برسیم که در این زمینه ضرورت دارد به کارگروه ها دستور آغاز مذاکرات را بدهیم.

رحمانی با اشاره به تاکید رؤسای جمهور دو کشور بر احداث شهرک مشترک مرزی ، گفت: پیش تر ۸ نقطه را برای این کار معرفی کردیم که احداث این شهرک ها در حوزه اقلیم و جنوب عراق تفاهم شد و باید کمیته ها فعالیت خود را برای مکان یابی و فراهم کردن شرایط شروع کنند.

وی با بیان اینکه باید کمیته مشترک بازرگانی تشکیل دهیم گفت: تایید شرکت بازرسی استاندارد یکی از خواسته های ایران از طرف عراقی است که این اقدام روابط تجاری بین دو کشور را تسهیل می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در خصوص صادرات فنی و مهندسی نیز ظرفیت خوبی وجود دارد و شرکت های دو طرف می توانند فعال تر باشند و صرفا موانع جزیی وجود دارد که قابل رفع است.

عبدالمجید جاسم، وزیر تجارت عراق در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت سفر هیات عالی رتبه عراقی به ایران را پیامی آشکار مبنی بر اهمیت و علاقه وافر عراق بر توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: روابط بین دو کشور ریشه در هزاران سال دارد و طولانی ترین مرز را نیز در میان همسایگانمان با جمهوری اسلامی ایران داریم.

وی افزود: برنامه ای که نخست وزیر عراق مطرح کردند مبتنی بر گشایش و آزادی در روابط اقتصادی با همسایگان به ویژه ایران است.

وزیر تجارت عراق با اشاره به امضای توافقاتی که دو کشور در عراق به تفاهم رسیده بودند، اظهار کرد: مهمترین بند این تفاهم معافیت از پرداخت هزینه بابت روادید میان ملت های دو کشور است که ما سریعا نتایج این مصوبات خیلی مهم را با افزایش تردد مردم دو کشور به ویژه تجار خواهیم دید.

جاسم افزود: فضا هم اکنون برای ورود تجار و سرمایه گذاران ایرانی به عراق آماده است.

عبدالمجید جاسم راه اندازی خط ریلی شلمچه به بصره را مهمترین توافق دیگر دو طرف خواند و گفت: پیش تر توافقنامه احداث این راه آهن امضا شده بود که حال به مرحله اجرای توافق ورود کرده ایم و این موضوع نیز مستلزم تشکیل کارگروه مشترک است.

وزیر تجارت عراق اظهار داشت: عراق برای توسعه روابط با ایران با وجود موانع تحریم های تحمیلی آمریکا که بعضا در این راه سنگ اندازی می کند، آماده است.

وی افزود: دلیل اصلی برای اثبات این ادعا، دعوت نخست وزیر عراق از رییس بانک مرکزی ایران برای سفر به کشور ما و دیدار با رییس کل بانک مرکزی عراق برای عبور از موانع موجود است.

جاسم با اشاره به طرح ایجاد شهرک های صنعتی مشترک بین دو کشور گفت: عراق با دیگر همسایگان هم در این باره اقداماتی داشته که اجرایی شدن آن در ارتباط با ایران نیارمند تشکیل کارگروه است.

وی تاکید کرد: در این خصوص ما منتظر پیشنهادات ایران هستیم تا آن را بررسی کنیم.

وزیر تجارت عراق با اشاره به موضوع معافیت تعرفه گمرکی کالاهای ایرانی اضافه کرد: عراق با دیگر کشورها از جمله اردن چنین توافقاتی داشته است، هرچند در مورد ایران نیاز به گفتگو و بررسی کارشناسی بیشتری دارد.

وزیر تجارت عراق درباره درخواست ایران مبنی بر تایید شرکت های استاندارد گفت: این موضوع را پیگیری کردیم که با توجه اینکه سازمان استاندارد عراق مطابق برنامه های جهانی فعالیت می‌کند، اگر شرکت های معرفی شده مطابق فعالیت این سازمان باشد این کار صورت می‌گیرد و من این موضوع را به رییس سازمان استاندارد عراق منتقل می‌کنم.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed