امضای تفاهم‌نامه کرمانشاه و حلبچه برای بهبود مبادلات مرزی

استانداران کرمانشاه و حلبچه اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه به منظور بهبود و افزایش مبادلات مرزی تفاهم‌نامه امضا کردند.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، «هوشنگ بازوند» روز چهارشنبه در رأس هیاتی متشکل از هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری و فرمانداران پاوه و ثلاث باباجانی به منظور دیدار و امضاء تفاهم نامه با «آزاد توفیق» استاندار حلبچه وارد پایانه مرزی «پشته» در اقلیم کردستان عراق شد.

پایانه مرزی پشته در آن سوی پایانه مرزی شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی قرار دارد و برای صادرات و واردات کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دیدار امروز ۲ طرف ضمن ابراز علاقه به منظور گسترش مبادلات مرزی تفاهمنامه‌ای را در این زمینه امضا کردند.
افزایش ظرفیت صادرات کالا از مرزهای شیخ صله و شوشمی و فراهم کردن زمینه تردد مسافران در این ۲ پایانه مرزی از جمله موارد مورد بحث در دیدار امروز استانداران کرمانشاه و حلبچه بود.

همچنین ۲ طرف در رابطه با بازگشایی پایانه مرزی «سازان» در بخش باینگان از توابع شهرستان پاوه نیز به توافق رسیدند و قرار شد برای فراهم شدن مقدمات این امر دست به اقدام بزنند.

بازوند در حاشیه این دیدار با اشاره به اهمیت امضای این تفاهم نامه گفت: انتظار داریم همانطور که دولت جمهوری اسلامی ایران مرزهای شیخ صله و شوشمی را به عنوان مرز رسمی اعلام کرده است دولت مرکزی عراق نیز در این راستا اقدام کند.

وی عنوان کرد: باید شرایطی فراهم‌ شود که بتوانیم از خدمات مرزی در مرزهای شیخ صله و شوشمی برای تردد مردم ۲ کشور استفاده کنیم.

استاندار کرمانشاه تاکید کرد: تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا شد می‌تواند منجر به توسعه روابط مرزی و ایجاد توسعه در مناطق ۲ طرف مرز شود.

استاندار حلبچه نیز در این دیدار تاکید کرد: استان کرمانشاه توانمندی های بسیاری دارد که این موضوع می‌تواند در بازگشایی مرز سازان بسیار تاثیرگذار باشد.

توفیق افرود: با توجه به تشکیل دولت مرکزی عراق پارلمان این کشور دیگر مشکلی برای ارایه تفاه‌منامه امروز به دولت ندارد و به نظر می رسد کارها به سرعت انجام شود.

بازارچه شوشمی در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرستان پاوه (شمال غرب استان کرمانشاه) است که از سمت عراق به استان حلبچه متصل و در مجاورت شهر طویله عراق قرار دارد.

مرز شیخ صله در شهرستان ثلاث باباجانی در غرب استان کرمانشاه واقع شده و با اقلیم کردستان عراق در ارتباط است.
استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از استان کرمانشاه صادر می شود.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات