دلایل امحای گوجه فرنگی صادراتی چه بود؟

کارشناس مسئول قرنطینه گیاهی مرز پرویزخان دلایل امحای گوجه فرنگی های صادراتی در مرز را تشریح کرد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سیدیونس ابراهیمی‌زاده کارشناس مسئول قرنطینه گیاهی مرز پرویزخان، در مورد دلایل امحای گوجه فرنگی صادراتی، گفت: صادرکنندگان به محض آزاد شدن صادرات گوجه‌فرنگی و سود بالای آن، بلافاصله بدون توجه به ظرفیت بازار عراق اقدام به حمل محموله‌های صادراتی به طرف مرز کرده‌اند.

ابراهیمی‌زاده افزود: در مورخه ۲۵ مهرماه امسال که عوارض گوجه‌فرنگی از طرف اقلیم کردستان عراق برداشته شد و صادرات این محصول آزاد شد، چون در روز اول کیلویی ۲۰-۱۵ هزار تومان سود داشت، متأسفانه صادرکنندگان بدون توجه به ظرفیت‌های تخلیه و بارگیری گمرکات دو طرف ایرانی و عراقی مرز پرویزخان اقدام به کشاندن یک‌هزار و ۱۰۰ کامیون گوجه فرنگی طی سه روز به مرز کردند.

او ادامه داد: دلایلی از جمله مسافت طولانی مبدأ بارگیری تا مرز، گرمای هوا و بارگیری در کامیون عراقی غیریخچالی و بدون پوشش چادر، تا رسیدن به گمرک عراق دچار افت کیفیت شده و البته طرف عراقی نیز با اهمال کاری یکی دو روز محموله‌ها را معطل کرد که نهایتاََ تعدادی از آن‌ها فاسد شدند.

کارشناس مسئول قرنطینه گیاهی مرز پرویزخان ادامه داد: متاسفانه این قضیه هر ساله چندین مرتبه در مرز پرویزخان تکرار می‌شود و صادرکنندگان به محض آزاد شدن صادرات محصولی و سود بالای آن در روز اول، بلافاصله مرز را مملو از آن محصول کرده و چنین مشکلاتی را پدید می‌آورند.

او ادامه داد: هفته گذشته با همت مدیر گمرک پرویزخان، جلسه‌ای در گمرک طرف مقابل با حضور مسئولین دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار شد و رایزنی‌های خوبی با طرفین عراقی درخصوص اهمال‌کاری و عدم ترخیص به موقع محموله‌های گوجه فرنگی و سایر مشکلات صادرات بخش کشاورزی به عمل آمد.

ابراهیمی‌زاده بیان  کرد: در هفته اخیر از تعداد یک‌هزار و ۳۴۰ محموله صادراتی کشاورزی تنها دو محموله از طرف قرنطینه گیاهی عراق برگشت داده شد یعنی از تعداد ۳۳۰ محموله گوجه‌فرنگی صادراتی فقط یک محموله برگشت دادند.

او  گفت: تمام محموله‌های صادراتی کشاورزی پس از بازدید و تأیید کارشناسان قرنطینه گیاهی و صدور گواهی بهداشت به عراق صادر می‌شوند و از صادرات هرمحموله‌ای که آلودگی به آفات و بیماری گیاهی داشته باشد جلوگیری به‌عمل خواهد آمد.

ابراهیمی‌زاده اضافه کرد: اگر صادرکنندگان بخش کشاورزی با توجه به ظرفیت‌های کنونی ترخیص روزانه کالا در گمرکات دو طرف و همچنین ظرفیت بازار عراق اقدام به حمل محموله‌های صادراتی کنند شاهد وقوع چنین اتفاقات تلخی نخواهیم بود.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed