رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق: تسهیل‌گری روابط اقتصادی تهران – بغداد از دستاورد‌های سفر آیت‌الله رئیسی به عراق است

به نقل از خبرگزاری میزان، رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق گفت: قطعا با افزایش روابط اقتصادی مسائلی در خصوص دعاوی حقوقی و قضایی ایجاد خواهد شد که همکاری و تفاهم میان دستگاه‌های قضایی دو کشور می‌تواند تسهیل‌گری مناسبی در اجرای این مناسبات داشته باشد.

یحیی آل‌اسحاق در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به سفر آیت‌الله رئیسی به عراق اظهار کرد: سفر رئیس قوه قضاییه به عراق در همه ابعاد روابط حقوقی و اقتصادی دو کشور تأثیر گذار است، روابط ایران و عراق یک رابطه استراتژیک بوده و مربوط به سال‌های اخیر نیست بلکه پیشینه تاریخی دارد.
 
وی تصریح کرد: عراق دومین شریک تجاری ایران پس از چین است، رقم تجارت این ۲ کشور در سال گذشته به ۱۲ میلیارد دلار رسید و این رقم در سال جاری با وجود محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا به ۱۰ میلیارد دلار رسیده است.
 
رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق تصریح کرد: بنا به توافقات صورت گرفته قرار است میزان تبادلات تجاری میان دو کشور طی ۴ سال آینده به ۲۰ میلیارد دلار در سال برسد.

وزیر پیشین بازرگانی عنوان کرد: قطعا با افزایش روابط اقتصادی مسائلی در خصوص دعاوی حقوقی و قضایی ایجاد خواهد شد که همکاری و تفاهم میان دستگاه‌های قضایی دو کشور می‌تواند تسهیل‌گری مناسبی در اجرای این مناسبات داشته باشد.

وی افزود: در این تفاهم‌نامه که میان سران دو قوه عدلیه ایران و عراق امضا شده است، بند‌هایی در خصوص مسائل تجاری و اقتصادی است که آیت الله رئیسی پیش از سفر به آن‌ها تاکید داشته است.

آل اسحاق ادامه داد: اجرایی شدن این سند می‌تواند در برگزاری دادگاه‌های ویژه، پیگیری‌های حقوقی، حل و فصل اختلافات تجاری نقش مثبتی بازی کند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق بیان کرد: در تعاملات تجاری احتمال مشکلات حقوقی وجود دارد و ایجاد نهاد داوری در سطح منطقه می‌تواند به عنوان حکم حلال مشکلات تجاری باشد.

وی افزود: در مسائل مرزی و معاملات همسایگان می‌توانند دادگاه‌هایی واحد تشکیل داد، تا مسائل حقوقی به صورت ویژه بررسی شود.

آل اسحاق با اشاره به استقبال پرشور از آیت الله رئیسی در عراق بیان کرد: هشتک‌های فراوانی در فضای مجازی پیش از سفر رئیس قوه قضاییه در عراق ایجاد شد، این نوع برخورد و استقبال نشان دهنده روابط برادرانه دو کشور است، این تعلق خاطر را می‌توان در هشتک‌های «خادم الرضا» برای استقبال از رئیس قوه قضاییه مشاهده کرد.

وزیر پیشین بازرگانی ادامه داد: علرغم تبلیغات سو و جوسازی بر علیه ایران این استقبال دلی و اعتقادی نشان از عمیق بودن روابط دو کشور و بی اثر بودن این جوسازی‌های دشمنان دارد.

وی افزود: به کوری چشمان دشمنان روابط عمیقی در سایه عنایت الهی شکل گرفته است و امیدواریم منافع ۲ ملت در برخورد با استکبار و حل مشکلات عراق با مدیریت صحیح حل و فصل شود.

آل اسحاق با اشاره به رویکرد قوه قضاییه در خصوص مسائل اقتصادی بیان کرد: یکی از مشکلات در حوزه حکمرانی که دشمنان به دنبال پررنگ‌تر کردن آن بودند، شکاف میان دولت و مردم و القای ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی بود خوشبختانه با رویکرد جدید قوه قضاییه این فاصله با پیگیری و برخورد قاطع با متخلفان در وجدان عمومی در حال کم شدن است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق عنوان کرد: برخورد با مسئله واگذاری و مشکلات خصوصی سازی مانند تیغه دو لبه است از این سویی باید با متخلفان برخورد صورت گیرد و از سوی دیگر باید از تولیدکنندگان واقعی حمایت صورت گیرد.

وی افزود: عدم حمایت از فعالان اقتصادی می‌تواند این موضوع را متبادر کند که حاکمیت با فعایت‌های اقتصادی مشکل دارد، اما اجرای قاطع و صحیح این قوانین می‌تواند موتور اقتصاد کشور را شتاب دهد.

Sorry - Comments are closed