عراق برای جبران تولید نفت میادین شمالی،استخراج نفت از چاه های بصره را افزایش داده است

خبرگزاری فرانسه به نقل از وزیر نفت عراق گزارش داد که بغداد برای جبران کمبود تولید نفت میادین «کرکوک» واقع در شمال این کشور، صادرات نفت از منطقه جنوبی بصره را به میزان 200 هزار بشگه در روز، افزایش داده است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از فرانس پرس نوشت: «جبار اللعیبی» وزیر نفت عراق در بیانیه ای اعلام کرد که شرکت نفت بصره از امروز روزانه 200 هزار بشکه از پایانه های نفتی جنوبی و مرکزی علاوه بر حجم روزانه 3 میلیون و 200 هزار بشکه ای که تولید می کند، پمپاژ و استخراج خواهد داشت.
وی افزود: این تصمیم در راستای جبران کمبود میزان نفتی است که عراق در نتیجه کاهش صادرات نفت از میادین شمالی از طریق خط لوله «جیهان» در ترکیه، با آن روبه رو شده است.
تولید نفت از میادین کرکوک در شمال عراق، به دلیل عملیات نظامی نیروهای عراقی برای کنترل این شهر نفت خیز و مناطق مورد مناقشه آن که کردها از سال 2014، به کنترل خود درآورده بودند، کاهش یافته است.
با این وجود، دولت مرکزی بغداد به سبب خسارت هایی که به لوله های انتقال نفت در کرکوک در اثر حملات و عملیات های نظامی علیه تروریست ها وارد آمده، نمی تواند نفت این منطقه را صادر کنند.
لعیبی ادامه داد: تا زمانی که میزان صادرات از میادین نفتی شمال به حجم سابق خود نرسد، استخراج و تولید اضافی نفت از میادین نفتی جنوب، همچنان ادامه خواهد داشت.
وی تاکید کرد، این تصمیم به هیچ وجه بر پایبندی عراق به توافق کاهش تولید تاثیر نخواهد گذاشت و افزایش تولید نفت از جنوب با حفظ مجموع سهمیه عراق طبق توافق کاهش، صورت می گیرد.
«عاصم جهاد» سخنگوی وزارت نفت عراق نیز گفت: وزیر نفت در نامه ای به مسئولان و شرکت های نفتی، از آنها خواسته که وضعیت لوله های صادرات نفت کرکوک – جیهان و لوله انتقال نفت خام کرکوک – بغداد را بررسی و ارزیابی کنند.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات