روابط کرمانشاه و حلبچه عراق توسعه می‌یابد

استانداران کرمانشاه و حلبچه عراق به منظور توسعه روابط بین دو استان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، در نشست استانداران کرمانشاه و حلبچه عراق، ۲۸ بهمن در استانداری کرمانشاه انجام شد، تفاهم نامه همکاری بین دو استان با هدف گسترش تعاملات در بخش‌های مختلف خصوصاً در بعد اقتصادی امضا شد.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه در این نشست اظهار کرد: در شرایطی که آمریکا تحریم‌های ظالمانه‌ای علیه ایران اعمال کرده، می‌توانیم از مرزهای کرمانشاه با بخش اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق به عنوان یک فرصت استفاده کنیم.

بازوند گفت: اگرچه این تحریم‌ها برای ایران بی‌اثر نبوده، اما خیلی هم برای ایران که ۴۰ سال است با تحریم‌ها سر و کار دارد نگران کننده نیست و ایران به دلیل همین تحریم‌ها به یک کشور توانمند در خاورمیانه تبدیل شده است.

وی گفت: مردم با حضور خود در راهپیمایی ۲۲ بهمن پاسخی قوی به تحریم‌کنندگان ایران دادند.

وی در ادامه از قرابت فرهنگی، اجتماعی و … بین مردم استان‌های کرمانشاه و حلبچه عراق یاد کرد و این قرابت را زمینه‌ساز تعامل بیشتر دو استان دانست و گفت: هم برای افزایش این تعاملات که باعث توسعه دو استان خواهد شد، هرآنچه که در توان داریم در طبق اخلاص می‌گذاریم.

وی بر لزوم گسترش و تقویت مناسبات تجاری، اقتصادی، فرهنگی و … بین استان‌های کرمانشاه و حلبچه عراق تاکید کرد و ادامه داد: برای افزایش تعاملات آمادگی داریم.

وی اشاره‌ای هم به تفاهم‌نامه همکاری بین دو استان داشت و عنوان کرد: در این تفاهم‌نامه مقرر شده امکان تردد افراد از طریق گذرنامه و یا برگه عبور از طریق مرز شوشمی فراهم شود که از این امر استقبال می‌کنیم.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: با این کار گروه‌های تجاری، گردشگری، تجار و سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی بین دو استان تردد داشته باشند.

بازوند تاکید کرد: آمادگی داریم با فراهم شدن زیرساخت‌ها، همین شرایط را در مرز شیخه صله نیز فراهم کنیم.

استاندار کرمانشاه سپس به معرفی پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های استان پرداخت و یادآوری کرد: کرمانشاه در زمینه گردشگری و بوم‌گردی یکی از با ظرفیت‌ترین استان‌های کشور است.

به گفته بازوند وجود ۴۲۰۰ اثر تاریخی ثبت شده و جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه می‌تواند مقصد خوبی برای گردشگران خارجی باشد.

وی از ظرفیت‌های کشاورزی استان هم یاد کرد و افزود: کرمانشاه ۹۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد و با تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن گندم و انواع حبوبات از نظر تولید این محصولات جزو استان‌های برتر کشور است.

استاندار کرمانشاه به وضعیت صنعت استان خصوصاً صنایع مرتبط با نفت و گاز هم اشاره داشت و عنوان کرد: کرمانشاه با داشتن چندین پتروشیمی بزرگ از قطب‌های کشور در زمینه تولید محصولات پتروشیمی است.

بازوند گفت: کرمانشاه بیشترین سهم را در ذخایر قیرطبیعی کشور دارد که از مهمترین مزیت‌های معدنی استان به شمار می‌رود.

وی به وجود فرودگاه، راه آهن و بزرگراه‌های استان اشاره کرد و افزود: کرمانشاه به نوعی مرکز ثقل غرب کشور محسوب می‌شود و فاصله کوتاهی با استان‌های همجوار شامل همدان، لرستان، کردستان و ایلام دارد و انواع خدمات حمل و نقل، گردشگری، بهداشت و درمان، دانشگاهی و … را به این استان‌ها ارائه می‌دهد.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اخیراً کرمانشاه از بین بیش از هزار شهر کشور به عنوان نهمین کلانشهر انتخاب شد، تاکید کرد: کلانشهر شدن امتیازات ویژه‌ای در اختیار کرمانشاه می‌گذارد که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران علاقمندی بیشتری برای ورود به کرمانشاه داشته باشند.

بازوند در ادامه از همدلی مردم اقلیم کردستان با مردم کرمانشاه در ایام زلزله هم قدردانی کرد و با بیان اینکه این زلزله بی‌سابقه در مدت ۲۰ ثانیه حدود پنج هزار میلیارد تومان خسارت به استان زد، گفت: جبران این خسارت برای دولت حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه داشته است.

وی با اشاره به آسیب ۱۰۴ هزار واحد مسکونی شامل ۶۷ هزار واحد تعمیری و ۳۷ هزار واحد تخریبی در جریان این زلزله، خاطرنشان کرد: تاکنون تعمیر ۶۱ هزار واحد و بازسازی ۲۵ هزار واحد احداثی به اتمام رسیده است.

به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه، کار بازسازی مناطق روستایی تا خرداد سال ۹۸ و مناطق شهری تا پایان سال ۹۸ به پایان خواهد رسید که این امر نوعی رکود در بازسازی است که اگر اقلیم کردستان علاقمند باشد تجربیات آن را با این منطقه در میان می‌گذاریم.

تفاهم‌نامه همکاری که بین کرمانشاه و حلبچه عراق امضا شد شامل ۱۴ بند و در سه محور اصلی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و محور امنیتی است.

از مهمترین بندهای این تفاهم‌نامه می‌توان به امکان تردد افراد بین کرمانشاه و حلبچه از طریق مرز شوشمی اشاره کرد که پیگیری‌های قانونی برای اجرایی شدن آن به زودی انجام خواهد شد.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات