توافق 14میلیارد دلاری عراق با زیمنس آلمان برای تولید برق

عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق از انجام توافق با شرکت زمینس آلمان برای اجرای طرح های تولید و شبکه برق در کشورش به ارزش 14 میلیارد دلار خبر داد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از تلویزیون دولتی عراق نوشت: عبدالمهدی نخست وزیر عراق که در سفر آلمان بسر می برد، روز سه شنبه پس از دیدار و مذاکرات هیات های دو کشور در برلین گفت که چهار توافقنامه با شرکت زیمنس به ارزش 14 میلیارد دلار امضا شده است.

وی افزود: این توافقنامه ها برای اجرای طرح های بزرگ در زمینه برق به امضای مقامات دو کشور رسیده است.

عبدالمهدی بدون اشاره به جزییات بیشتر در خصوص این قراردادها گفت که آلمان بر حمایت از کشورش در زمینه های مختلف تاکید دارد.

عراق و شرکت زیمنس از سالها پیش تصمیم به عقد قرارداد برای توسعه شبکه برق این کشور داشتند اما به گفته ناظران، هر بار فشار و کارشکنی آمریکا که قصد تحمیل شرکت جنرال الکتریک را داشت، مانع نهایی و اجرایی شدن آن می شد.

عراق در حال حاضر بیش از یک هزار و 350 مگاوات برق و همچنین روزانه حدود 28 میلیون فوت مکعب گاز مورد نیاز نیروگاه هایی با حدود 2800 مگاوات برق تولیدی را از ایران وارد می کند.

به گفته مقامات عراقی، واردات برق و گاز از ایران منجر به کاهش قابل توجه زمان خاموشی در فصل تابستان می شود که در روزهای پیک مصرف در بسیاری از مناطق بین 12 تا 15 ساعت خاموشی در شبانه روز حتی در بغداد پایتخت می رسد.

وزارت برق عراق چندی پیش اعلام کرد که هدف این وزارتخانه تامین 18 هزار مگاوات برق می باشد تا میزان برق در فصل تابستان پیش رو به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد.

این وزارتخانه افزوده بود: با توجه به اینکه تقاضا برای برق در این کشور (سالانه) هفت درصد افزایش می یابد و نیاز به افزودن سالیانه یکهزار مگاوات دارد، بخش برق عراق نیاز به توسعه بیشتری دارد.

نخست وزیر عراق دوشنبه شب برای انجام سفر رسمی راهی آلمان شد و قرار است پس از آن راهی فرانسه شود.

عبدالمهدی امروز در برلین با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز دیدار و در خصوص روابط دو جانبه و تحولات عراق و منطقه با وی گفت و گو کرد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات