عوامل 4 گانه کاهش صادرات به عراق/ گمرک انتشار آمار روزانه صادرات را متوقف کرد

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به کاهش صادرات به عراق، گفت: 4 عامل داخلی و خارجی موجب کاهش صادرات ایران به عراق شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس، سید حمید حسینی گفت: وضعیت صادرات ایران به عراق مطلوب نیست و صادرات ما به این کشور از ماه گذشته روند کاهشی یافته است.  

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: کاهش قیمت ارز، گرمای هوا، فشار دولت به صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی از جمله عوامل داخلی موثر بر روند نزولی صادرات به عراق بوده است. 

وی بیان داشت: علاوه بر این برخی تحرکات سیاسی در کشور عراق به عنوان عامل خارجی بر روند کاهش صادرات کالا از ایران به عراق مؤثر بوده است.

حسینی با بیان اینکه گمرک جمهوری اسلامی ایران انتشار آمار روزانه صادرات را متوقف کرده است، گفت: روند صادرات ایران به عراق در تیرماه چندان رضایت بخش نبود و  آماری که از مرزها و خروج کامیون‌ها به صورت روزانه به دست می‌آید نشان می‌دهد که در مرداد ماه روند صادرات در این ماه هم نسبت به ماه گذشته کند‌تر بوده است. 

وی در مورد علت توقف انتشار آمار صادرات به عراق توسط گمرک بیان داشت: معمولا هر زمان که روند صادرات کند می‌شود و وضیت صادرات خوب نیست، گمرک آمارها را به روز رسانی نمی‌کند  و با تاخیر آمار را اعلام می‌کند. 

Sorry - Comments are closed