حضور چشمگیر شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه سلیمانیه

ده‌ها هزار نفر از شهروندان و نیز شماری از بازرگانان شهر سلیمانیه از نمایشگاه بین المللی این شهر بازدید کردند.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره نوشت: شرکت‌های ایرانی حضور چشمگیری در نمایشگاه بین المللی در سلیمانیه عراق دارند.

خبرنگار الجزیره در سلیمانیه گفت: ده‌ها هزار نفر از شهروندان و نیز شماری از بازرگانان شهر سلیمانیه از نمایشگاه بین المللی در این شهر بازدید می‌کنند. بیش از ۲۰۰ شرکت عراقی و ایرانی در نمایشگاه سلیمانیه حضور دارند و هدف از برگزاری این نمایشگاه تقویت همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور است.

کالا‌ها و محصولات ایرانی بیش از ۲۵ درصد از کالا‌های عرضه شده در بازار‌های منطقه کردستان عراق را تشکیل می‌دهد. این کالا‌ها از گذرگاه‌های رسمی با ایران و از مرز‌هایی که شاهد تردد قابل توجه تجاری است، وارد منطقه کردستان عراق می‌شود.

خبرنگار این شبکه خاطرنشان کرد: حجم تبادل تجاری بین دو کشور از ابتدای امسال بین ایران و عراق به ۱۲ میلیارد دلار رسید و سهم استان‌های منطقه کردستان عراق حدود نیمی از این تبادل است. بگفته مقامات ایرانی، دو کشور برای افزایش سقف حجم تبادل تجاری در آینده نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار تلاش می‌کنند. موقعیت جغرافیایی و تسهیلات گمرکی و نیز نیاز بازار عراق، عواملی است که بازرگانان ایرانی را به صادرات کالا‌های بیشتر به عراق تشویق می‌کند.

محمد ابوبکر بازرگان عراقی گفت: “هدف از برگزاری این نمایشگاه، افزایش خرید و فروش است. شاهد آن هستیم که بیش از ۷۰ درصد از شرکت‌های شرکت کننده در این نمایشگاه، ایرانی هستند و محصولات مختلفی عرضه کرده اند. عراق به ویژه منطقه کردستان عراق ، بازار مهم و خوبی برای ایران محسوب می‌شود.”

ناصح فاتح مدیر یک شرکت ایرانی در نمایشگاه سلیمانیه گفت: “حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ شرکت ایرانی در این نمایشگاه شرکت کرده اند. ما از ۱۵ استان مختلف ایران به اینجا آمده ایم. محصولات ما متنوع است و من به عنوان تاجر در نمایشگاه‌های دیگری هم در شهر‌های مختلف عراق شرکت کرده ام. بازار عراق برای ما، مهم است و تجارت خوبی با آن داریم. “

Sorry - Comments are closed

تبلیغات