صادرات کالا از مرز سومار از سرگرفته شد

فرماندار گیلانغرب گفت: صادرات کالا از مرز سومار پس از حدود پنج ماه وقفه به دلیل تعطیلی از سوی طرف عراقی، روز شنبه ۲۱ دی ماه از سرگرفته شد.

به نقل از خبرگزاری ایرنا، کوروش محمودیان افزود: از امروز صادرات کالا از مرز سومار در زمینه های مصالح ساختمانی، پتروشیمی و مواد شوینده به کشور عراق آغاز شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به تعطیلی بازارچه سومار به دلیل برخی مشکلات طرف عراقی، پس از جلسات متعدد و پیگیری های لازم از طرف استاندار کرمانشاه و دولت جمهوری اسلامی ایران این مرز با ابلاغ طرف عراقی بازگشایی شد.

فرماندار گیلانغرب گفت: تفاهم نامه لازم با طرف عراقی به منظور تامین و تجهیز زیرساخت های لازم در راستای تحقق مصوبه دولت در رسمی شدن مرز سومار منعقد شده و امید است به زودی فعالیت های متناسب با مرز رسمی در مرز سومار محقق شود.

محمودیان ادامه داد: با ایجاد سیستم های جدید روشنایی در محوطه بازارچه عملیات بیس ریزی و سامان دهی محوطه و احداث سالن ملاقات های مرزی و ایجاد زیرساخت ها در مرز سومار سرعت گرفته است.

وی گفت :در ۶ ماه اول سال جاری ۳۴۰ هزار تن کالا در ۹۰ قلم به ارزش ۴۰۰ هزار دلار از مرز سومار توسط ۱۸ هزار کامیون صادر شده است.

پارسال نیز یک میلیون و ۱۴۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیون و ۲۴۲ هزار دلار از مرز سومار به عراق صادر شده است.

مرز سومار در فاصله ۶۷ کیلومتری گیلانغرب و ۹۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده، در آن سوی مرز و در عراق، نزدیک ترین شهر به سومار، شهر مَندلی از توابع فرمانداری بلدروز است که ۱۵ کیلومتر با سومار فاصله دارد.

بازارچه مرزی سومار فاصله حمل کالا را به بغداد کوتاه‌تر کرده و اکنون بیشتر کالاهای صادراتی به استان‌های شرقی عراق از این معبر صادر می‌شود.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت دارد.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات