صادرات تخم‌مرغ ترکیه به سوریه و کویت پس از ممنوعیت عراق

صادرات تخم‌مرغ ترکیه به کویت و سوریه در ۲۰۱۹ پس از ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق در سال گذشته رکورد زد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از دیلی صباح نوشت: پس از ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق در سال گذشته، صادرکنندگان ترکیه مجبور شدند به دنبال بازار جدیدی باشند، به این ترتیب صادرات تخم‌مرغ ترکیه به کویت و سوریه در ۲۰۱۹ رکورد زد.

طبق اطلاعات مؤسسه آمار ترکیه، ترک استات، کل صادرات تخم مرغ این کشور در ۲۰۱۹ به ۲۱۵٫۸۲ میلیون دلار رسید که ۳۸ درصد نسبت به سال قبل از آن کاهش داشت.

دلیل اصلی کاهش صادرات این کشور ممنوعیت واردات تخم مرغ در عراق بود. قبل از این ممنوعیت، عراق ۷۰ درصد صادرات تخم‌مرغ ترکیه را تشکیل می‌داد.

دولت عراق در ماه آوریل، به تدریج ممنوعیت واردات برخی محصولات خاص از کشورهای منطقه از جمله ترکیه را اجرایی کرد. این ممنوعیت شامل واردات تخم مرغ، ماکیان، گوشت، آشامیدنی‌ها، نمک، انواع نودل و پاستا می شد.

وزیر بازرگانی عراق ماه گذشته اعلام کرد اقدامات این کشور بر ۸۰۰ میلیون دلار از صادرات ترکیه تأثیر گذاشته است.

در این بین، صادرکنندگان ترکیه به دنبال بازارهای جدیدی برای محصولات خود بودند و صادرات تخم مرغ آنها به سوریه در ۲۰۱۹، ۱۲۷۱۵ درصد افزایش یافت و در ۲۰۱۹ به ۴۱ میلیون دلار رسید. این رقم قبلاً ۳۲۰۱۶۱ دلار بود. صادرات تخم مرغ ترکیه به کویت هم ۲۰۰۰ درصد افزایش داشت و به ۳۱٫۶۴ میلیون دلار رسید .

صادرکنندگان ترکیه در ماه اکتبر اولین محموله تخم مرغ خود را به آمریکا هم فرستادند. آنها آمریکا را به عنوان مقصدی دراز مدت در نظر گرفته اند.

ابراهیم افیون، رئیس مجمع تولید کنندگان تخم مرغ ترکیه گفت صادرات تخم مرغ ترکیه به عراق پس از اجرای ممنوعیت در ماه می کاملا متوقف شده است و برخی تولیدکنندگان مجبور شدند تخم مرغ ها را به قیمت تولید بفروشند.

ممنوعیت تخم مرغ در ماه می تبدیل به یک بحران بزرگ شد چون درهای بزرگترین بازار تخم مرغ ترکیه ناگهان به روی صادرکنندگان بسته شد. این بازار ۷۰ درصد صادرات آنها را دریافت می کرد.

افیون گفت آمار ترک استات نشان می دهد تاجران عراقی این ممنوعیت را با خرید تخم مرغ ترکیه از طریق سوریه و کویت دور می زنند. وی اضافه کرد صادر کنندگان ترکیه در حال حاضر در فکر وارد شدن به بازار آفریقا هستند.

Sorry - Comments are closed