محدودیت‌های تجاری عراق بازار کالاهای ترکیه‌ای را از رونق انداخت

در ماه می واردات تخم‌مرغ از ترکیه توسط دولت عراق ممنوع شد، در ژوئن نوشیدنی‌ها و بستنی ممنوع شدند و حالا هم ممنوعیت واردات نمک، انواع نودل و پاستا اعلام شده است.

خبرگزاری تسنیم به نقل از دیلی صباح نوشت: درست در زمانی که دیدارهای دوجانبه بین ترکیه و عراق باعث بهبود روابط دو طرف شده بود، یک تصمیم ناگهانی باعث شده مردم عراق و جامعه تجاری ترکیه با مشکل مواجه شوند. از آغاز سال میلادی جدید، شرکت‌های بزرگ تجاری دو کشور مذاکراتی برای رفع موانع تجاری برگزار کرده‌اند، ولی عراق به‌تدریج در حال ممنوعیت واردات برخی محصولات غذایی خاص از کشورهای همسایه از جمله ترکیه است.

در ماه می تخم‌مرغ ممنوع شد، در ژوئن نوشیدنی‌ها و بستنی ممنوع شدند و حالا هم ممنوعیت واردات نمک، انواع نودل و پاستا اعلام شده است.

جامعه تجاری ترکیه تصمیم بغداد برای تقویت تولید داخلی را مقصر می‌داند تا عوامل سیاسی. صادرکنندگان ترکیه می‌گویند عراق در حال حاضر در موقعیتی قرار ندارد که برای تأمین نیاز به این محصولات، روی تولیدات داخلی حساب کند.

ولی تخم‌مرغ از ماه می تبدیل به یک بحران بزرگ شده است. به‌نظر می‌رسد این تصمیم صادرکنندگان ترک و مردم عراق را دچار مشکل کرده است. عراقی‌ها با افزایش قیمت یکی از مهم‌ترین محصولات غذایی خود مواجه هستند در حالی که صادرکنندگان تخم‌مرغ ترکیه هم با درهای بسته به‌روی بزرگترین‌ بازار خود روبه‌رو شده‌اند. تخم مرغ ۷۰ درصد صادرات آنها را تشکیل می‌دهد.

ابراهیم افیون، رئیس مجمع تولیدکنندگان تخم‌مرغ ترکیه گفت هدف از این تصمیم حمایت از محصولات داخلی نیست، دلیل آن سیاسی است.

افیون گفت این شرایط را می‌توان به‌شیوه‌های مختلف مدیریت کرد مثل وضع مالیات بر واردات. وی قبول دارد که عراق نمی‌تواند پاسخگوی تقاضای داخلی باشد و تولید را هم نمی‌توان یک‌شبه افزایش داد.

وی ادعا کرد که عراق تنها می‌تواند ۱۵ تا ۲۰ درصد نیاز خود را تأمین کند و کمبود این محصول در بازار قیمت آن را بالا می‌برد.

گزارشات مختلف نشان می‌دهد قیمت داخلی تخم‌مرغ (۳۰ عدد) در عراق از ۳۵۰۰ دینار عراقی به ۵ هزار دینار افزایش یافته است. قیمت تخم‌مرغ قبل از این تصمیم ۳ هزار دینار بود. برخی گزارشات هم نشان داده که اعتراضات در عراق به شبکه‌های اجتماعی کشیده شده و کمپین‌هایی برای منع خرید تخم‌مرغ عراقی و واردات دوباره آن به‌راه افتاده است.

از طرف دیگر، تولیدکنندگان ترکیه که قبلاً مازاد تولید خود را صادر می‌کردند، حالا نمی‌توانند آن را به بزرگترین بازار خود بفرستند، پس مجبورند رو به بازار داخل بیاورند و بیش از گذشته تخم‌مرغ عرضه کنند، این شرایط باعث شده قیمت تخم‌مرغ در ترکیه از بیش از ۰.۳۸ برای هر تخم‌مرغ  قبل از ماه می تا ۰.۲۴ در حال حاضر کاهش یابد.

پس از سرمایه‌گذاری‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده، ترکیه حالا از نظر صادرات تخم‌مرغ پس از هلند و آمریکا رتبه سوم را دارد. ترکیه ۳۰ درصد تولید سالانه خود را صادر می‌کند و بیش از ۷۰ درصد این مقدار به عراق فروخته می‌شود. صادرات به عراق در ۲۰۱۸ به ۳۰۶.۴۵ میلیون دلار رسید یعنی این کشور ۷۱ درصد سهم در کل صادرات تخم‌مرغ ترکیه داشت، علاوه بر این حدود ۴۱.۲۵ میلیون دلار تخم‌مرغ هم به عربستان صادر شد. این کشور ۹.۶ درصد در صادرات این محصول ترکیه سهم دارد. پس از عربستان هم امارات با ۲.۴ درصد و قطر با ۳.۶ درصد سهم قرار دارند.

پس از تحولات اخیر، تولیدکنندگان تخم‌مرغ ترکیه تلاش می‌کنند وابستگی خود را به بازار عراق کاهش دهند و مقصدهای جدیدی برای صادرات خود بیابند. بدون توجه به اینکه چه اتفاقاتی در آینده می‌افتد، عراق دیگر همان بازار سابق برای تولیدکنندگان تخم‌مرغ ترکیه نمی‌شود. بازار فقط عراق را ندارد. ترکیه باید به‌دنبال بازارهای جدید باشد و جایگزین‌های جدیدی بیابد.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed