صادرات گوجه فرنگی از مرز پرویزخان ممنوع شد

به نقل از خبرگزاری ایرنا، مدیرکل گمرک مرز رسمی پرویزخان گفت: صادرات گوجه فرنگی از امروز (سه شنبه ۱۳ خرداد) تا اطلاع بعدی از این مرز رسمی به عراق ممنوع شده است.

مسلم احمدی نصر روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی طبق اعلام طرف عراقی و تصمیم وزارت کشاورزی اقلیم کردستان عراق صورت گرفته است.

وی اظهارداشت: همچنین طبق اعلام مدیر گذرگاه مرزی پرویزخان عراق به دلیل کنترل های بهداشتی از ۱۲ خرداد ماه جاری تا اطلاع بعدی پذیرش کالاهای صادراتی به صورت حمل یکسره ممنوع شده است.

مدیرکل گمرک پرویزخان گفت: به دلیل عدم تناسب ناوگان حمل و نقل عراق با نوع و تعداد کامیون های حامل کالاهای صادراتی در مرز پرویزخان و همچنین مشکلات ناشی از محدودیت های تردد در کشور عراق و ناهماهنگی بازرگانان طرف عراقی در پذیرش کالای کاشی، بیش از یک هزار کامیون حامل کاشی در مرز پرویزخان منتظر تخلیه کالا است.

احمدی نصر ادامه داد: این وضعیت با بارگیری و حمل پیوسته و ارسال به مرز توسط تولیدکنندگان و صادرکنندگان کاشی نیز تشدید می شود.

او گفت: از همه تولیدکنندگان، صادرکنندگان و رانندگان درخواست می کنیم تا از ارسال و حمل کالای کاشی به مقصد مرز پرویزخان تا اطلاع ثانوی و بازگشت روند عادی تخلیه و بارگیری در مرز خودداری کنند.

مدیرکل گمرک مرز رسمی پرویزخان افزود: هم اکنون روزانه تشریفات گمرکی ۶۰۰ کامیون کالای صادراتی در گمرک پرویزخان انجام می شود و روند تخلیه و بارگیری همه ی کالاهای صادراتی به جز کاشی بدون معطلی در مرز در حال انجام است.

احمدی نصر با تسلیت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) و بزرگداشت شهدای قیام خونین ۱۵ خرداد گفت: مرز رسمی پرویزخان در روزهای تعطیل پایان هفته جاری برای انجام تشریفات کالاهای تجاری فعال است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت دارای ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق و ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان است که اولی هم مرز با بخش حکومت مرکزی و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

۵۴ درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود.

Sorry - Comments are closed