اراده ایران و عراق بر اجرایی شدن توافقات گذشته

همتی گفت براساس تفاهم گذشته پیش بینی شده بود از منابعی که در عراق داریم برای خرید کالا‌های غیرتحریمی و اساسی استفاده کنیم؛ طی این سفر نیز به تفاهم‌های خوبی دست یافتیم.

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی کشورمان که به منظور انجام مذاکرات بانکی به کشور عراق سفر کرده است، صبح امروز در دیدار با همتای عراقی خود ضمن اشاره به پیشینه همکاری دو کشور گفت: در سفر‌های قبلی به توافقات خوبی دست یافتیم. براساس تفاهم گذشته میان هر دو کشور پیش بینی شده بود از منابعی که در کشور عراق داریم برای خرید کالا‌های غیرتحریمی و اساسی استفاده کنیم. طی این سفر نیز به تفاهم‌های خوبی دست یافتیم.

رئیس کل بانک مرکزی کشورمان، زمان بندی اجرایی شدن این توافق را بسیار مهم خواند و گفت: در حال حاضر که اراده دو کشور بر اجرایی شدن این توافق است.

رئیس کل بانک مرکزی عراق نیز در این دیدار بر گسترش همکاری‌های پولی و بانکی با ایران تاکید کرد.

علی محسن اسماعیل العلاق، رئیس بانک مرکزی عراق با اشاره به تفاهمنامه‌ای که سال گذشته بین دو بانک مرکزی امضا شد گفت این تفاهنامه روابط بانکی و مالی دو کشور و نحوه استفاده از منابع بانک مرکزی ایران را بطور شفاف مشخص کرده است و امروز توافق کردیم بر همان اساس اقدامات لازم را انجام بدهیم.

گفتنی است در این جلسه نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، شرکت ملی گاز ایران نیز رئیس کل بانک مرکزی را همراهی کردند. همچنین در این نشست مقرر شد، نمایندگان بانک‌های مرکزی ایران و عراق، ضمن بررسی جزئیات سازوکار مورد اشاره، مراتب را برای اجرایی شدن پیگیری کنند.

 

Sorry - Comments are closed