آیا بازار ایران در عراق به خطر افتاده است؟

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق به نگرانی‌های ایجاد شده درباره احتمال به خطر افتادن بازار ایران در عراق پاسخ داد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، یحیی آل اسحاق اظهار کرد: همانطور که پیش از این نیز بارها تاکید کرده‌ایم، همراهی و همکاری دولت‌ها و مردم ایران و عراق از سال‌ها قبل ادامه داشته و با توجه به گستردگی همکاری‌ها و معاملات، این تصور که می‌توان این رابطه را با خدشه رو به رو کرد، قطعا اشتباه است.

وی با اشاره به مذاکرات دو طرف برای افزایش همکاری‌های دو جانبه اقتصادی، بیان کرد: میزان تجارت مشترک دو کشور، از عدد فعلی می‌تواند به حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال برسد که همین امر جایگاه ایران و عراق در تجارت مشترک را تقویت خواهد کرد. از سوی دیگر، در ماه‌های گذشته نیز مذاکرات برای افزایش سطح همکاری‌های دو جانبه ادامه داشته و عراقی‌ها وعده‌های مثبتی به ما داده‌اند.

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به موافقتنامه‌های ترجیحی که میان عراق و تعدادی از کشورهای عربی منطقه وجود دارد، اظهار کرد: این موافقت نامه‌ها در دوره صدام به امضا رسیده و اجرای آن همچنان ادامه دارد. در چارچوب آن عراق در تجارت با کشورهایی مانند اردن و سوریه در برخی کالاها تعرفه ترجیحی لحاظ کرده و تخفیفاتی می‌دهد. مسئولان این کشور نیز تاکید می‌کنند که این توافقات مربوط به گذشته است.

آل اسحاق ادامه داد: با این وجود ما مذاکراتی داشته‌ایم که اگر بنا بر ایجاد توافق نامه ترجیحی است، کالاهای ایرانی نیز باید از این امکان استفاده کنند که امیدواریم در نهایت با موافقت طرف مقابل، این امتیاز در اختیار ایران نیز قرار گیرد.

وی با رد شایعات مبنی بر به خطر افتادن بازار ایران در عراق، نسبت به تداوم همکاری‌های مشترک میان دو کشور در سال‌های پیش رو زیر سایه همراهی مردم و دولت‌ها ابراز امیدواری کرد.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات