صادرات ۱۵۴ میلیون دلاری لبنیات

سخنگوی گمرک گفت: در طی ۴ ماهه اول سال ۹۹ بیش از ۱۵۳ میلیون و ۷۴۲ هزارو ۶۱۱ دلار برابر با ۱۵۲ هزارو ۵۷۴ تن انواع لبنیات از ایران به کشور‌های مختلف صادر شده است.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از گمرک نوشت: روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: به همت تولیدکنندگان داخلی، ایران هم اکنون از یک کشور واردکننده بزرگ لبنیات، به یک کشور صادرکننده این کالا تبدیل شده است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک گفت:علیرغم مشکلات ناشی از کرونا و توقف فعالیت مرز‌ها و محدودیت‌های تجاری در جهان، کشور‌های مقصد لبنیات ایرانی، در چهار ماهه اول سال، ۳۰ کشور جهان از جمله کانادا، آلمان، انگلستان، استرالیا، روسیه، ترکیه، مالزی، امارات متحده عربی، بحرین، افغانستان، قزاقستان، عراق، زلاندنو و… بودند که در این میان بیشترین سهم صادرات به کشور عراق با بیش از ۷۵ میلیون و ۹۹۸ هزارو ۹۷۵ دلار وپس از آن افغانستان با بیش از ۱۸ میلیون و ۸۲۵ هزارو ۱۷۰ دلار وپاکستان با ۱۳ میلیون و ۴۱۱ هزارو ۲۸۶ دلار اختصاص دارد.
لطیفی خاطر نشان کرد: انواع محصولات لبنی صادراتی ایران شامل، پنیر تازه، پنیر رنده شده، آب پنیر، کشک، مواد چرب وروغن‌های مشتق شده از شیر، کره بسته بندی شده، محصولات متشکل از شیر، دوغ پاستوریزه، شیر، خامه، ماست، شیرخشک صنعتی وشیر خشک ویژه اطفال است.
وی افزود: با توجه به اقلیم کشور‌های خاورمیانه و شمال آفریقا، صنعت غذای ایران توانسته است جایگاه ویژه‌ای در صادرات محصولات غیرنفتی کشور بازی کند، همچنین این بخش در سال ۹۷ معادل ۱۴ درصد و در سال ۹۸ معادل ۱۵ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است؛ که این مقدار علیر غم اینکه قابل توجه است استعداد رشد بیشتری را نیز داراست.

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed

تبلیغات