صادرات ۸۲ میلیون دلاری فرش، گلیم و گبه

سخنگوی گمرک گفت: در چهار ماه نخست امسال بیش از ۸۲ میلیون دلارفرش، گلیم و گبه به ۵۷ کشور جهان صادر شد.

خبرگزاری فارس به نقل از گمرک نوشت: سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: در ۴ ماه اول سال جاری، بیش از ۸۲ میلیون و ۵۷۹ هزارو ۳۰۵ دلار برابر با ۲۰ هزار و ۸۸۶ تن فرش، گلیم و گبه به ۵۷ کشور جهان صادرشده است.

لطیفی با اشاره به جایگاه ایران در تولید فرش، اظهار داشت: کشورمان بزرگترین تولید کننده فرش در جهان است و پیش از اجرای تحریم‌ها، بزرگترین صادر کننده فرش دنیا نیز بوده است، ضمن آنکه  تا سال ۹۷ بیش از ۳۰ درصد از فرش‌های صادراتی ایران به آمریکا صادر می‌شد، اما این رقم در سال ۹۸ به صفر رسیده است.

لطیفی افزود: کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، آلمان، ژاپن، ایتالیا، کویت، کنیا، عراق، پاکستان، زلاندنو، بحرین، بلژیک، قطر، تایلند، چین، فرانسه، انگلستان، افغانستان، پاکستان، هند، دانمارک و… از کشورهای مقصد صادرات فرش و گلیم و گبه ایرانی هستند ضمن آنکه در این میان افغانستان با ۱۸ میلیون و۷ هزار و ۴۹۷ دلار، عراق با ۱۷ میلیون و ۴۰۶ هزارو ۵۵ دلار و پاکستان با ۵ میلیون و۴۲۱ هزار و ۳۷۳ دلار اصلی ترین و بیشترین میزان واردات فرش  ایرانی را به خود اختصاص داده اند و سه مقصد اصلی صادرات فرش های ایرانی بودند.

لطیفی در ادامه گفت: فرش ایران به علت کپی از نقوش آن توسط رقبا و رقابت‌های ناسالم در نیم قرن اخیر، دچار دگرگونی‌هایی در بازارهای جهانی شده که از رشد شتابان آن کاسته است. فرش ایران به علت دارا بودن نقوش زیبا و سحرانگیز، هم‌چنین دوام و ریزبافی و داشتن رنگ‌های طبیعی و شفاف، از قدیم، در کلیه‌ بازارهای جهانی یگانه و بی‌رقیب بوده است، ولی در نیم قرن اخیر، سهم فرش ایران در بازارهای جهانی رو به کاهش گذاشته و بازار صادرات، از حالت انحصاری به صورت رقابتی در آمده است. 

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص صادرات گبه گفت: یکی از صنایع معروف ایران گبه فرش است که در این صنعت کشورمان تجربه زیادی دارند که از همین رو در بازار داخلی و خارجی شاهد استقبال خوبی از تولیدات ایران بوده است. همچنین یکی دیگر از از دلایل گبه فرش این است که گبه فرش پرزهایی بلندی دارد که این خود تاثیر چشمگیری بر نرمی گبه می‌گذارد.

بنابر اطلاع برخی کارشناسان مطلع، ساکنان ژاپن علاقه زیادی به گبه فرش‌های ما دارند و گبه فرش‌هایی که از نقش و نگار های از حیوانات هستند و با نخ های طبیعی و کیفیت های عالی بافته می شود در کشور ژاپن خواهان زیادی دارد و ژاپنی ها اعلام کردند، که رنگ هایی که در فرش ها بکار رفته است با سیستم و ذائقه مردم ژاپن همخوانی دارد.

آنها تاکید می کنند در ژاپن فروش خوبی دارند و فروش گبه های ایران دو یا سه برابر حصیر تاتامی ژاپن است.

به طوری که آمار صادرات فرش و گبه ایرانی در ۴ ماهه اول سال ۹۹ بیانگر این است که میزان ۲ میلیون و ۳۰۹ هزارو ۸۴۲ دلار به این کشور صادرات فرش گبه صورت گرفته است.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات