توسعه بازارچه مرزی چذابه روند صادرات غیرنفتی را تسهیل می‌کند

به نقل از خبرگزاری ایرنا، دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با بیان اینکه طرح توسعه بازارچه مرزی چذابه از سوی گمرک خوزستان در دست اقدام است گفت: با اجرایی شدن آن روند صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز چذابه تسهیل می‌شود.

شهلا عموری روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: بخش قابل توجهی از این طرح شامل نصب دوربین‌های پلاک خوان و استقرار گارد گمرکی است که در آینده باعث ساماندهی مرز و کاهش مشکلات در مرز چذابه خواهد شد.

وی با اشاره به محدودیت‌های مرزی از زمان شیوع ویروس کرونا در دنیا بیان‌داشت: قطعا با توجه به تعطیلی مرزها طی ۶ ماهه اول امسال، آمار تجارت خارجی کشور نسبت به سال گذشته، روند کاهشی داشته است.

رییس اتاق بازرگانی اهواز تصریح‌کرد: به مرور زمان با بازگشایی مرزها و با وجود مشکلات پیرامون در امر تجارت طی ۲ ماه اخیر، صادرات از مرزها بخصوص مرز چذابه نسبت به زمان توقف فعالیت‌های صادراتی، روند صعودی یافته است.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان از مدیران دستگاه‌های متولی در امر توسعه صادرات غیرنفتی خواست تا با همکاری‌های بین بخشی به افزایش حجم این فعالیت‌ها کمک کنند.

صادرات ۲۰ هزار تن انواع محصولات از مرز چذابه

عموری بیان‌داشت: روزانه به صورت متوسط ۶۰ دستگاه کامیون حامل محصولات کشاورزی و باغی، مصالح ساختمانی، مصنوعات پلاستیکی و انواع بلور از مرز چذابه به استان میسان عراق صادر می‌شود.

وی بیان‌داشت: بخش عمده‌ای از صادرات محصولات کشاورزی مربوط به تولیدات داخلی خوزستان است و بخش دیگر کالاها از سایر استان‌ها وارد چذابه شده تا سپس به کشور عراق صادر گردند.

رییس اتاق بازرگانی اهواز با بیان اینکه از شنبه هفته گذشته تا روز دوشنبه ۱۴ مهرماه ۲۰ هزار و ۱۹۳ تن انواع کالا از مرز چذابه به عراق صادر شد.

به گفته وی، طی هفته گذشته تاکنون تعداد ۶۴۰ کامیون عراقی برای جابجایی و بارگیری کالاهای ایرانی وارد مرز چذابه شدند.

از روز شنبه ۲۹ شهریور تا روز پنجشنبه سوم مهرماه نیز ۱۶ هزار و ۹۱۹ تن انواع کالا شامل مصالح ساختمانی، تولیدات کشاورزی و مواد خوراکی از مرز چذابه به کشور عراق صادر شد.

Sorry - Comments are closed