اقتصاد ایران قفل شدنی نیست/ تحریم‌های جدید نقشی در روابط صادراتی کشور ندارد

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با اشاره به تحریم‌های بانکی جدید آمریکا گفت: ما در رابطه با عراق، چین، هند و کشورهای همسایه یک‌سری برنامه‌هایی داریم و در حال انجام آنها هستیم. یعنی این تصمیم نقش جدی در روابط صادراتی ما قطعا ندارد.

به نقل از خبرگزاری فارس، یحیی آل‌اسحاق، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با خبرآنلاین گفتگویی انجام داده است که مهمترین بخش‌های آن در ادامه آمده است.

– در این شرایط جدید و چند هفته مانده به انتخابات آمریکا، این کشور دنبال این است که ایران را وادار کند تا مذاکراتی را داشته باشد، زیرا تصور می‌کند که هر چقدر فشار را بیشتر کند، احتمالا ایران برای مذاکره آماده می‌شود.

– فعلا نتیجه مذاکرات برای آمریکا مهم نیست، تنها دنبال این است که ایران با این کشور مذاکره کند.

– یکی از این ابزارها این است که تحریم‌ها را به اوج برساند و آخرین نقطه‌هایی که فکر می‌کند می‌تواند موثر باشد، تحریم نظام مالی و پولی و بانکی ایران است.

– آمریکا تاکنون چند بانک ایران را تحریم کرده است و حالا هم بقیه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری را در قالب تحریم گذاشته است و تصور می‌کند همه راه‌ها را دیگر به روی نقل و انتقالات پولی و مالی با ایران بسته است.

– آن‌طور که مقامات بانک مرکزی ایران عنوان می‌کنند، این اقدام بیشتر یک شو و نمایش برای داخل آمریکا است. یعنی می‌خواهد به مردم خود بگوید که ما در حداکثرین حالت داریم به ایران فشار می‌آوریم.

– سیستم بانکی ایران معتقد است که این تحریم‌ها قبلا وجود داشته و بعد هم در رابطه با مسایل اساسی در خصوص تحریم‌ها، از قبل برنامه‌ریزی شده و نگرانی از بابت دارو و کالاهای اساسی وجود ندارد.

– عمده صادرات ما به کشورهای همسایه و چین است که صادرات به آن‌ها در خارج از سیستم‌هایی که وجود دارد، عمل می‌شود.

– ما در رابطه با عراق، چین، هند و کشورهای همسایه یک‌سری برنامه‌هایی داریم و در حال انجام آنها هستیم. یعنی این تصمیم نقش جدی در روابط صادراتی ما قطعا ندارد.

– در رابطه با صادرات به کشورهای اروپایی نیز صادرات غیرنفتی به اروپا در حدود ۳۰۰، ۴۰۰ میلیون دلار بیشتر نیست، بنابراین مشکلی از این بابت وجود ندارد.

– در خصوص واردات هم باید بگویم که بیش از ۸۰ درصد واردات کنونی کشور، کالاهای اساسی و دارو است که نظام خود را دارد و اقداماتی صورت می‌گیرد.

– به‌هرصورت تحریم‌های تازه آمریکا، عمل سخیفی است که ترامپ انجام داده و قطعا آخرین حلقه از حلقه‌های بدرفتاری این کشور است. اما این‌که چقدر تحریم‌های بانکی روی وضع موجود ما اثر دارد، باید بگویم نقش موثر به روزی نخواهد داشت.

– تلاطم‌ها و نوساناتی که در بازار طلا و ارز وجود دارد، خیلی به تصمیمات اخیر آمریکا ربط ندارد. ما باید فضای روانی و انتظارات جامعه را با واقعیت‌ها آشنا کنیم.

– اقتصاد ایران قفل نمی‌شود. اگر بنا بود اقتصاد ایران قفل شود، در این مدت ۴۰ سال گذشته و با تحریم‌های آمریکا، حداقل یک‌سال اقتصاد ایران قفل می‌شد. اقتصاد ایران قفل شدنی نیست.

– در حال حاضر یک کار مطالعاتی و تحقیقاتی انجام شده که نشان می‌دهد برای این‌که تحریم اثر کامل خود را داشته باشد و به اهداف خود برسد، ۱۳ شرط لازم است. این ۱۳ شرط باید با یکدیگر همزمان اجرایی شود تا تحریم‌ها اثر کامل داشته باشد.

– یکی از این شرط‌ها این است که کشور تحریم‌شونده به آن کالا یا پول و ارز نیاز قطعی داشته باشد و نتواند آن نیاز را به گونه‌ای دیگر جبران کند.

– شرط دیگر این است که اختیارات صادرات و واردات و مسایل جهانی آن کالا است که صددرصد در اختیار تحریم‌کننده باید باشد. برای مثال، اگر گندم را بخواهند تحریم کنند، باید همه صادرات گندم به طور انحصاری در اختیار آمریکا باشد تا هیچ‌کس نتواند تخلف کند.

– شرط بعد این است که آن کالا قابل جایگزینی نباشد، یعنی کالایی باشد که نتواند با کالای دیگر جایگزین کرد.

– در کل، ۱۳ شرط برای اثرگذاری کامل تحریم‌ها نیاز است و از این ۱۳ شرط در طول ۵۰ سال گذشته در خصوص همه کشورهایی که مورد تحریم قرار گرفته‌اند، کل ضریب تاثیر تحریم‌ها بیشتر از ۳۰ درصد نبوده است.

– درست است که گرانی اتفاق افتاده است. بله، ما ۳۰ درصد گران‌تر و سخت‌تر زندگی می‌کنیم، اما این‌که بگوییم آمریکایی‌ها به تمام اهداف خود رسیده‌اند، به طور قطع در هیچ کجای دنیا ظرف ۵۰ سال گذشته تحریم‌ها اثر صددرصدی نداشته است.

– در طول ۴۰ سال گذشته که ما با تحریم‌ها مواجه بوده‌ایم، راه‌های مختلفی را رفته‌ایم و روش‌های گوناگونی را دنبال کرده‌ایم. یکی از کارهای خیلی خوبی که می‌شود انجام داد، تقویت سیستم تهاتری است که امکان‌پذیر است و با خیلی از کشورها می‌توانیم این سیستم را دنبال کنیم.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات