درخواست عراق برای راه اندازی کریدور همکاری دریایی

وزیر نیرو از درخواست عراق برای راه اندازی کریدور همکاری دریایی با ایران و افزایش عبور هواپیما‌های عراقی از آسمان کشور خبر داد.

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای رضا اردکانیان در چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و عراق با بیان این که، این کمیسیون پس از شش سال امروز تشکیل جلسه داده است افزود: این درخواست در قالب سند همکاری اقتصادی ایران و عراق به امضا رسیده است.

وی با اشاره به مطرح شدن مسائل عمده در خصوص فعالیت تولید کنندگان و تجار ایرانی گفت: در بخش صادرات از ایران به عراق ممکن است مقرراتی وجود داشته باشد که سبب ورود به محدودیت‌هایی به خصوص در محصولات فصلی شود بنابراین صادر کنندگان باید در زمان مناسب از این محدودیت‌ها مطلع شوند، زیرا اطلاع رسانی در لحظات آخر سبب خسارت در این بخش خواهد شد در سند همکاری امضا شده امروز، توافق شد که کشور عراق یک ماه پیش از صادرات و یا واردات کالا، مقررات جدید و یا محدودیت‌ها را اعلام کند.

وزیر نیرو با اشاره به تشکیل کمیته صنعتی، کمیته بازرگانی و مالی بین دو کشور برای پیگیری مسائل مربوط به جلسه گفت: همکاری‌های آبی نیز در کمیته مربوطه به زودی با دعوتی که از وزیر آب عراق انجام شده است مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای اردکانیان با اشاره به پیشنهاد تشکیل صندوق مشترک سرمایه گذاری بین دو کشور ادامه داد: این پیشنهاد مورد حمایت طرف عراقی قرار گرفته و امیدواریم مسیر خود را طی کند.

وی گفت: یکی دیگر از توافقات انجام شده، همکاری‌های علمی به خصوص در بخش پزشکی است که از جمله آن تأسیس یک شعبه از دانشگاه علوم پزشکی تهران در کشور عراق است.
وزیر نیرو با ابراز خوشبختی از حضور هیئت عراقی و دیدار سودمند انجام شده در دو روز گذشته، افزود: کمیته‌های فنی در بخش‌های مختلف تجارت و خدمات فنی – مهندسی و مسائل مورد علاقه دو کشور در بخش دولتی و خصوصی انجام شده است.

آقای اردکانیان گفت: امیدواریم کمیته تصمیم گیری که قرار است در سه ماه آینده جلسات مشترک در عراق و ایران برگزار کند عملیاتی شود تا نحوه پیگیری این تصمیمات را مشخص کنند.

امضای سند همکاری ایران و عراق

وزیر نیرو در اختتامیه کمیسیون مشترک ایران و عراق، از امضای سند همکاری بین دو کشور در خصوص مسائل مختلف خبر داد.

آقای رضا اردکانیان در چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عراق، افزود: این سند، با همکاری دو طرف، پس از جلسه دو روزه امضاء شد.

اردکانیان گفت: در این سند به مسائل مورد علاقه دو کشور اشاره شده و ترتیبات لازم و مورد تفاهم انجام شده است.

Sorry - Comments are closed