اراده دو کشور ایران و عراق برای همکاری فی مابین در جهت استرداد اموال و مجرمین/ پیوند ملت‌های ایران و عراق پیوندی محکم و ناگسستنی است که خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی آن را محکم‌تر کرده است

رئیس قوه قضاییه از استرداد مجرمین به عنوان مسئله‌ای مهم دیگر یاد کرد که در گفتگوی خود با فائق زیدان به آن پرداخته است و تاکید کرد: اراده دو کشور ایران و عراق برای همکاری فیمابین در جهت استرداد اموال و مجرمین مورد تاکید قرار گرفت.

به نقل از خبرگزاری میزان، آیت الله سید ابراهیم رئیسی پس از دیدار و گفتگوی رسمی دو جانبه با رئیس شورای عالی قضایی عراق در یک کنفرانس خبری، مهمترین مباحث مطرح شده در این دیدار را توسعه مناسبات حقوقی و قضایی بین دو کشور عنوان کرد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: امروز مناسبات بسیار خوب و عالی بین ایران و عراق وجود دارد و این مناسبات صرفا نه به خاطر همسایگی این دو کشور است بلکه ریشه عمیق در اعتقادات و باورهای دو ملت و دو کشور دارد.

آیت الله رئیسی با اشاره به مناسبات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی بین ایران و عراق، تاکید کرد که در سایه تعاملات مسئولان عالی قضایی ایران و عراق، مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور نیز توسعه می یابد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به ارتباطات مرزی ایران و عراق و تردد اتباع دو کشور به ویژه ایرانیان برای زیارت عتبات عالیات و همچنین مبادلات تجاری خاطرنشان کرد که این تعاملات نیازمند مناسبات حقوقی خاص است که همکاری دو دستگاه قضایی در این زمینه تعیین کننده خواهد بود.

آیت الله رئیسی تاکید کرد که در گفتگوهای خود با فائق زیدان در تسهیل تردد زائران ایرانی و همچنین مبادلات تجاری و مسائل حقوقی مربوط به این موضوعات، تبادل نظر کرده است.

اراده و تصمیم ایران و عراق برای مبارزه با فساد، از دیگر محورهای گفتگوی رئیس قوه قضاییه کشورمان با رئیس شورای عالی قضایی عراق بود که آیت الله رئیسی تصریح کرد: هم دولت ایران و هم مسئولان عالی نظام جمهوری اسلامی ایران و مقامات عراقی اعلام کردند که سازوکارهای مبارزه با فساد را ارتقا خواهند داد و در همین راستا تفاهم نامه ای بین سازمان نزاهت و سازمان بازرسی کل کشور امضا شده است.

رئیس قوه قضاییه همچنین از استرداد مجرمین به عنوان مسئله مهم دیگر یاد کرد که در گفتگوی خود با فائق زیدان به آن پرداخته است و تاکید کرد: اراده دو کشور ایران و عراق برای همکاری فی مابین در جهت استرداد اموال و مجرمین مورد تاکید قرار گرفت.

پیگیری پرونده حقوقی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همراهان آنها از دیگر مباحث مطرح شده در دیدار رسمی آیت الله رئیسی با فائق زیدان بود. رئیس قوه قضاییه در این زمینه گفت: حاج قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم بود و در نشست امروز، پیگیری پرونده حقوقی وی و همراهانش مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آیت الله رئیسی با تقدیر از اقدامات دستگاه قضایی عراق در پیگیری پرونده ترور فرماندهان مقاومت و صدور حکم جلب برای آمران این اقدام جنایتکارانه بر لزوم تداوم همکاری های اطلاعاتی و قضایی ایران و عراق در این زمینه تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد با سرانجام یافتن پرونده حقوقی ترور شهید سلیمانی، علاوه بر مجازات عاملان این جنایت، درس عبرت و عامل بازدارنده ای برای همه کسانی باشد که در سر سودای ظلم و ستم به حقوق انسان را می پرورانند.

آیت الله رئیسی همچنین خاطرنشان کرد که در دیدارش با فائق زیدان به مسائل حقوقی خانواده هایی که زوج یا زوجه آنها ایرانی یا عراقی هستند پرداخت و گفت: تعداد زیادی از خانواده های ایرانی و عراقی به ویژه بعد از سرنگونی حکومت صدام، با مشکلات مدنی و شخصی مواجه شده اند و برای پیگیری این موضوع مقرر شده کمیته ای بین دستگاه قضایی دو کشور تشکیل شود تا این مشکلات و راهکارهای آنها را بررسی کند.
 
رئیس دستگاه قضا تاکید کرد که در دیدار با رئیس شورای عالی قضایی عراق، مسئله زندانیان ایرانی و عراقی را نیز مورد بررسی قرار داده که قرار شد این موضوع در جلساتی که با نخست وزیر و رئیس جمهور عراق دارد نیز طرح و پیگیری شود.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که در جریان مذاکرات هیئت های عالی قضایی ایران و عراق، سه یادداشت تفاهم رسمی بین وزارت دادگستری ایران و وزارت دادگستری عراق و همچنین دادستانهای کل دو کشور و همچنین سازمان نزاهت با سازمان بازرسی کل کشور منعقد شده که امید می رود در مرحله اجرا و عمل، روابط دستگاههای قضایی دو کشور را نزدیک و نزدیک تر کند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پیوند ملتهای ایران و عراق پیوندی محکم و ناگسستنی است که خون شهیدان سلیمانی و ابومهدی آن را محکم تر کرده است، گفت: پیوندی که با خون مطهر شهدای ایران و عراق عمیق تر شده، با هیچ توطئه و فتنه ای از سوی غربی ها سست نمی شود؛ چراکه این پیوند ریشه در عمق باورها و اعتقادات ما دارد.

رئیس دستگاه قضا ضمن ابراز امیدواری از اینکه استوار تر شدن روز به روز این پیوند موجب ناامیدتر شدن دشمنان می شود، تاکید کرد تفاهم‌های حقوقی و اقتصادی بین ایران و عراق، مناسبات دو کشور را مستحکم تر از گذشته خواهد کرد.

Sorry - Comments are closed