سفیر ایران در بغداد: ترانزیت کالا در دستورکار ایران و عراق قرار دارد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد سفر رئیس قوه قضاییه به عراق را سفری موفق خواند و با بیان اینکه توافقات خوبی در این سفر حاصل شد، اعلام کرد که بحث ترانزیت کالا در دستورکار دو کشور قرار دارد.

به نقل از خبرگزاری فارس، «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد امشب (شنبه) در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به تشریح نتایج سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه به عراق پرداخت و این سفر را سفری موفق خواند و گفت: این سفر یک سفر دیپلماسی حقوقی و قضایی در بالاترین سطح ممکن بود که با موفقیت انجام شد.

وی سفر رئیس قوه قضاییه به عراق را به سه بخش تقسیم کرد و افزود: یک بخش مربوط به ملاقات‌های رسمی با مقامات عالی کشور عراق بود. یک بخش ملاقات‌ها در حوزه کار قضایی و فنی بین طرفین انجام شد و توافقات خوبی صورت گرفت و یک بخش هم ملاقات‌های عمومی بود که با اصحاب رسانه، عشایر، مردم و  خانواده‌های شهدا انجام شد و همچنین حضور در جشن ملی ۲۲ بهمن در سفارت ایران که همه دست به دست هم داد و این سفر را برای ما و عراق به سفری موفق تبدیل کرد.

* سالانه بین ۹ تا ۱۲ میلیارد دلار تبادلات اقتصادی بین ایران و عراق/ توافق برای تشکیل دادگاهی در مناطق مختلف به منظور رسیدگی و حل و فصل شکایات

مسجدی همچنین در ادامه این گفت‌وگو با ذکر این نکته که سالانه بین ۹ تا ۱۲ میلیارد دلار تبادلات اقتصادی بین ایران و عراق انجام می‌شود، اظهار داشت: در این بین چون اکثر تبادل در بخش خصوصی انجام می‌شود شکایت‌هایی ممکن است وجود داشته باشد و یا بعضا مشکلاتی برای تولیدکنندگان، صادرکنندگان و وارد کنندگان ایجاد شده باشد که مقامات قضایی دو کشور توافق کردند دادگاه مخصوصی را در مناطق مختلف برای رسیدگی و حل و فصل شکایات مامور کنند که به همکاری های اقتصادی و احقاق حقوق افراد، اگر تضییع شده باشد، سرعت ببخشد.

به گفته وی این کار در بخش اقتصادی می‌تواند تاثیر مثبت و سازنده ای داشته باشد و اطمینان خاطر بیشتری برای اصحاب و رجال اقتصادی و تولید کنندگان و صادرکنندگان ایرانی به وجود می‌آید که با اطمینان کالای خود را صادر کرده و یا اقدام به سرمایه گذاری در عراق کنند.

* ترانزیت کالا در دستورکار ایران و عراق

سفیر ایران در بغداد درباره راه اندازی ترانزیت کالا خاطرنشان کرد: هنوز به آن معنا عملیاتی و اجرایی نشده است، ولی در دستورکارمان است و با مقامات اقتصادی عراق در حال مذاکره هستیم و عراق می تواند مسیر و کانال بسیار خوبی بین ایران و مناطق غربی عراق و از آن جا به کشورهای دیگر باشد و یا از طریق ایران به کشورهای شرقی ایران باشد.

وی یادآور شد: بحث ترانزیت کالا در دستور کار ماست و امیدوارم اگر شرایط عراق به لحاظ اقتصادی  و توسعه راه ها و جاده ها و مقررات ترانزیت انجام شود، این مسیر بتواند به اقتصاد دو کشور کمک بزرگی کند. هم برای عراقی ها مفید است و هم ایران و این موضوع در دستور کار ما قرار دارد و در این سفر هم بر این موضوع تاکید کردیم.

بیشتر بخوانید

۵ محور اصلی توافقات ایران و عراق در مذاکرات دوجانبه/ از زمینه‌سازی افزایش سرمایه‌گذاری تا تبادل زندانیان

 

Sorry - Comments are closed