لزوم بهره گیری از حجم ۱۲۰۰ میلیارد دلاری تجارت کشورهای همسایه

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به بازار ۱۲۰۰ میلیارد دلاری کشورهای منطقه گفت: این در حالی است که حجم کل صادرات سالانه غیرنفتی ایران در سال های اخیر سالانه بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار بوده است.

به نقل از خبرگزاری فارس، یحیی آل اسحاق با اشاره به وضعیت صادرات غیرنفتی کشور گفت: در حالی که مجموع صادرات و واردات سالانه ۱۵ کشور همسایه حدود ۱۲۰۰ میلیارد دلار است اما  حجم صادرات سالانه غیرنفتی کشور در سال های اخیر  بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار بوده است و در بخش خدمات فنی و مهندسی نیز حجم صادرات  کشور در سال های اخیر رقم قابل توجهی نبوده است. 

وی با اشاره به اینکه حجم صادرات در اغلب کشورهای دنیا رقم قابل توجهی است، بیان داشت: همانطور که اشاره شد حجم واردات و صادرات سالانه به ۱۵ کشور همسایه حدود ۱۲۰۰ میلیارد دلار است که با مختصر تحرکی برای توسعه صادرات قادر خواهیم بود که سالانه بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار از حجم صادراتی این کشورها را به خود اختصاص دهیم. 

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه یکی از شروط و الزامات صادرات یک کالا عرضه کالاهای با کیفیت و دارای خدمات پس از فروش است، افزود: برای حضور پرقدرت در بازارها و امکان رقابت با رقبا بخش خصوصی باید به ارائه کالاهای با کیفیت بپردازد. 

وی گفت: حاکمیت نیز باید با بستر سازی مناسب و سیاستگذاری در امر صادرات زمینه صادرات کالا را در کشورهای مختلف برای فعالین اقتصادی و صادرکنندگان فراهم کند و از آنها پشتیبانی کند. 

موارد مشابه

Sorry - Comments are closed