رشد ۵۴۰ درصدی واردات از عراق/ صادرات به بغداد ۳۱ درصد افزایش یافت

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به عراق طی پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در قیاس با پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۹ رشد ۳۱ درصدی در ارزش را نشان می‌دهد.

به نقل از خبرگزاری ایلنا، جهانبخش سنجابی شیرازی در مورد آخرین وضعیت تجارت ایران و عراق اظهار کرد: میزان صادرات کالایی پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ ایران به عراق به وزن به ۱۲ میلیون تن و به ارزش ۳ میلیارد و ۱۶۳ میلیون دلار بوده است. در حالی که میزان صادرات کالایی پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به این کشور به وزن ۷٫۸ میلیون تن به ارزش ۲ میلیارد ۴۰۶ میلیون دلار بود که از نظر وزنی ۵۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی در ادامه افزود: در واقع صادرات کالاهای غیرنفتی ایران به عراق طی پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۰ در قیاس با پنج ماهه نخست سال ۱۳۹۹ رشد ۳۱ درصدی در ارزش را نشان می‌دهد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در مورد میزان واردات اضافه کرد: در زمینه واردات نیز طی چهار ماهه نخست امسال از کشور عراق ۱۴۰ میلیون دلار کالا معادل ۲۴۶ هزارتن وارد کشورمان شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی حدود ۵۴۰ درصد رشد داشته است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر صادرات کالا از مرزهای تجاری کشورمان با کشور عراق با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ادامه داشته و مبادلات تجاری دو کشور طبق روال معمول صورت می‌گیرد.

سنجابی افزود: پیش بینی می‌شود واردات عراق اواخر سال میلادی پیش‌رو و سال ۲۰۲۲ به دلیل افزایش درآمدهای نفتی و ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری اروپایی و آسیای شرقی رشد و جهش داشته باشد که فرصت مغتنمی پیش روی تجار کشور و حتی پیمانکاران ایرانی است.

Sorry - Comments are closed