رشد ۲۸ درصدی صادرات به عراق در شش ماهه نخست سال جاری/ دورخیز عربستان و اردن برای تصاحب بازار عراق

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: میزان صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث ارزش افزایش ۲۸ درصدی و از نظر وزنی رشد ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

جهانبخش سنجابی شیرازی در خصوص میزان صادرات کالایی ایران به عراق اظهار داشت: در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ میزان صادرات کالایی ایران به عراق به وزن ۱۳/۹ میلیون تن و به ارزش ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است. این در حالی است که میزان صادرات کالایی شش ماهه نخست سال ۱۳۹۹ به این کشور به وزن ۹/۳ میلیون تن و به ارزش ۲ میلیارد ۹۷۱ میلیون دلار بود.

وی افزود: بر این اساس صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث ارزش افزایش ۲۸ درصدی و از نظر وزنی رشد ۵۰ درصدی را نشان می دهد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در مورد رقبای ایران در بازار عراق اظهار کرد: چین و ترکیه رقبای سنتی ما در بازار عراق هستند اما شاهد دورخیز کشورهایی مثل عربستان و اردن هستیم که با برنامه‌ریزی و انجام اقداماتی درصدد داشتن سهم ماندگار و تصاحب بازار این کشور هستند.

سنجابی شیرازی اضافه کرد: به عنوان مثال اردن به دنبال برقراری حمل مستقیم کالا به عراق برای کاهش هزینه های حمل و نقل و سرعت بخشیدن مبادلات کالا بین طرفین است و تخفیفات گمرکی ویژه ای جهت واردات از بندر عقبه برای تجار عراقی قائل شده است. عربستان نیز علاوه بر سرمایه‌گذاری های بزرگ در زمین های کشاورزی غرب عراق افزون بر گذرگاه عرعر با عراق که در حال حاضر تردد در آن صورت می گیرد درحال آماده سازی برای افتتاح گذرگاه های دیگری با عراق است همچنین موضوع ترانزیت نیز در دستور کار دو کشور قرار گرفته است، هرچند که موضوع ترانزیت عراق و مصوبه سال ۲۰۱۹ مجلس این کشور در این زمینه تاکنون عملیاتی نشده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد رقبای تجاری ما در عراق در حال افزایش است در این شرایط باید با شناخت تهدید ها و فرصت ها، ترسیم استراتژی مشخص با در نظر داشتن منافع بلند مدت، رفع موانع، حمایت های دولتی و ارائه مشوق های لازم به بخش خصوصی، راهبردهای تولید در محل، ایجاد شرکت‌های بومی، سرمایه گذاری مشترک، عرضه شبکه های پخش و توزیع مویرگی و راه‌اندازی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری ICT از فرصت‌ همکاریهای اقتصادی با کشور عراق به‌درستی بهره‌برداری کنیم.

Sorry - Comments are closed