رشد ۱۴ درصدی صادرات از مرز‌های کرمانشاه در نیمه اول امسال

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از رشد ۱۴ درصدی صادرات از مرز‌های کرمانشاه در نیمه اول امسال خبر داد و گفت: زمان آن رسیده که مرز سومار گمرک مرزی مستقل داشته باشد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کیوان کاشفی رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس آمار‌ها در نیمه اول امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالا از مرز‌های استان کرمانشاه صادر شده، گفت: این میزان از نظر ارزشی یازده درصد و از نظر وزنی ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر شده است.

او سهم استان کرمانشاه از کل صادرات ایران به عراق در نیمه اول سال را هم بیش از ۴۰ درصد برآورد کرد.

او افزود: نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد صادرات صورت گرفته از کالا‌های تولید داخل استان بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه محصولات پتروشیمی، لبنیات، فولاد، کاشی و سرامیک، لوله و اتصال آلات، رب گوجه، کنسرو و مواد غذایی را از مهمترین کالا‌های صادر شده از مرز‌های کرمانشاه در شش ماهه امسال اعلام کرد.

کاشفی با بیان اینکه در این مدت تقریبا در اکثر مرز‌های استان افزایش صادرات را داشتیم، افزود: این امر نشان می‌دهد تمام مرز‌های کرمانشاه فعال هستند و اگر زیرساخت‌های لازم فراهم باشد می‌توان میزان صادرات از این مرز‌ها را بیشتر کرد.

کاشفی ادامه داد: تنها در مرز پرویزخان تا حدودی نسبت به پارسال روند کاهشی داشتیم و علت هم آن بود که در پارسال و به دلیل محدودیت‌هایی که بواسطه بیماری کرونا در برخی مرز‌ها از سوی طرف عراقی اعمال شد، عمده بار صادراتی استان بر دوش پرویزخان بود و اکنون بار صادراتی بین همه مرز‌ها تقسیم شده است.

او با بیان اینکه از مجموع صادرات ۱.۲ میلیارد دلاری امسال استان حدود ۵۰۰ میلیون دلار آن از طریق دو مرز مرتبط با بخش عرب‌نشین عراق یعنی خسروی و سومار انجام شده که رقم قابل توجهی است، افزود: مابقی از طریق مرز‌های مرتبط با اقلیم شامل پرویزخان، شوشمی و شیخ صله صورت گرفته است.

 رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: صادرات از مرز سومار نزدیک به ۳۰۰ درصد و مرز خسروی نزدیک به ۱۵۰ درصد رشد داشته داشتیم.

کاشفی افزایش صادرات از مرز‌های عربی را بیانگر ظرفیت‌های صادراتی این مرز‌ها دانست که اگرچه هنوز از بخش اقلیم کمتر است، اما پتانسیل رشد بسیار بیشتر را هم دارد.

او مهمترین مشکلی که باعث عدم استفاده کامل از ظرفیت مرز‌های عربی می‌شود را فراهم نبودن زیرساخت‌ها خصوصا در مرز سومار دانست و ادامه داد: هنوز و با گذشت چند سال از آغاز فعالیت مرز سومار، جاده دسترسی ۶۰ کیلومتری این مرز آسفالت نشده است که این امر باعث کندی تردد کامیون‌ها می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه مشکل دیگر مرز سومار را عدم استقرار گمرک در این مرز اعلام کرد و گفت: با توجه به پتانسیل‌های صادراتی سومار، زمان آن رسیده که این مرز گمرک مستقل داشته باشد.

کاشفی از واردات ۳۴ میلیون دلار کالا از مرز‌های استان در شش ماهه امسال هم خبر داد که نسبت به پارسال تغییر چندانی نداشته و افزود: عمده کالا‌های وارد شده مواد اولیه مورد نیاز صنایع بوده است.

Sorry - Comments are closed