مناسبات تجاری کشاورزی ایران و عراق گسترش خواهد یافت

مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی بر گسترش مناسبات و همکاری‌های علمی، فنی و تجاری کشاورزی ایران و عراق تاکید کرد.

به نقل از گزارش روز یکشنبه خبرگزاری ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «علیمراد سرافرازی » در دیدار با نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر جمهوری عراق در تهران، با اشاره به روابط بسیار نزدیک و گسترده بین دو کشور به ویژه در بخش کشاورزی و ملاقات اخیر وزرای کشاورزی دو کشور، بر لزوم تشکیل کارگروه‌های تخصصی مختلف حوزه کشاورزی تاکید کرد.

مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی، به برخی چالش‌ها و موانع موجود در زمینه مناسبات بازرگانی دو کشور اشارهکرد و گفت: بهبود و ایجاد سازوکارهای واحد قرنطینه گیاهی و نظارت بهداشت دامی بر محموله های بازرگانی در مرزهای مشترک دو کشور و ایجاد وحدت رویه در مبادی مختلف مرزی دو کشور در این زمینه و همچنین ارتقای زیرساخت های حمل و نقل کالا و انبارداری بین دو کشور و رفع مشکلات و چالش‌های فعلی در این زمینه ضروری است.

سرافرازی، همچنین خواستار اعلام به موقع ممنوعیت‌ها و محدودیت های صادرات محصولات کشاورزی به این کشور به منظور جلوگیری از بروز خسارت به صادرکنندگان و تولیدکنندگان ایرانی و تبادل دانش فنی و تجارب در زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی بین دو کشور شد.

وی، آمادگی وزارت جهاد کشاورزی ایران برای امضا یادداشت تفاهم همکاری در بخش کشاورزی در دیدار آتی وزرای کشاورزی دو کشور را اعلام کرد.

در ادامه این دیدار، « نصیر عبدالمحسن عبدالله» سفیر کشور عراق در تهران نیز با اشاره به روابط گسترده و ریشه‌دار دو کشور در سطوح مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به ویژه در بخش کشاورزی، از تشکیل کارگروه های تخصصی بخش کشاورزی و عدم وجود هرگونه مانع در این زمینه و برگزاری جلسه ملاقات مقامات دو کشور چه در سطح وزرا و چه در سطح معاونین وزیر و سایر مسوولین دو کشور به طور حضوری، استقبال کرد.

وی درباره تسریع در اعلام ممنوعیت ها و محدودیت های تعرفه ای از نهادهای ذیربط عراق، قول پیگیری داد و افزایش همکاری ایران در زمینه نظارت های بهداشتی دامی و گیاهی و انتقال دانش فنی این امر به طرف عراقی و تشکیل کارگروه مربوطه را خواستار شد.

سفیر عراق در ادامه برای همکاری در زمینه مبارزه با هجوم ملخ صحرایی در مناطق مرزی با ایران، همکاری حفظ نباتات دو کشور و پذیرش سرمایه گذاران ایرانی در زمینه های مختلف کشاورزی عراق اعلام آمادگی کرد.

Sorry - Comments are closed

تبلیغات