بررسی روابط اقتصادی ایران و عراق در ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی

وضعیت روابط اقتصادی ایران و عراق و لزوم توسعه بیشتر روابط گمرکی، تجاری، مالی، بانکی،در هفدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی بررسی شد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، هفدهمین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جاری در سه محور «بررسی وضعیت روابط اقتصادی با عراق»، «اقدامات انجام شده در حوزه دانش بنیان» و «آخرین وضعیت کمیسیون‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان و نیکاراگوئه» به میزبانی وزارت امور خارجه و به ریاست دکتر مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی این وزارتخانه و با حضور اعضای ستاد شامل مدیران دستگاه‌های ذیربط برگزار شد.

در ابتدای نشست با اشاره به وجود نزدیک به هشت هزار شرکت دانش بنیان در کشور گزارشی از اقدامات صورت گرفته‌ی حمایتی و توانمند سازی این شرکت‌ها جهت رسیدن به صادرات و ارز آوری ارائه شد.

دسته بندی شرکت‌ها بر اساس نوع کار و محصول و ایجاد باشگاه شرکت‌های دانش بنیان جهت تمرکز گرایی و ارائه خدمات حمایتی بهتر از جمله این اقدامات بود.

در بخش دوم نشست، گزارشی از آخرین وضعیت کمیسیون‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان و نیکاراگوئه ارائه گردید که ضمن اشاره به اهمیت این کمیسیون‌ها، براجرایی شدن مصوبات آن نیز تاکید گردید.

بخش پایانی جلسه که به بررسی وضعیت روابط اقتصادی با عراق اختصاص داشت با اشاره به رشد ۲۳ درصدی تجارت با این کشور طی ۱۰ دوره ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته و همچنین جایگاه کشور عراق به عنوان دومین شریک تجاری کشور بعد از چین بر لزوم توسعه هر چه بیشتر روابط گمرکی، تجاری، مالی، بانکی، سرمایه گذاری و حمل و نقل تاکید شد.

در آخر ابراز امیدواری شد با تدوین و تصویب سازو کار‌های تسهیل کننده و تشویق به سرمایه گذاری در عراق این امر محقق شد

Sorry - Comments are closed